Nemáte čo v piatok poobede robiť? Tak poďte na tanky!
Málokedy sa takáto príležitosť vyskytne, a my sme ju využili.
Jeden piatkový deň zavítali tanky priamo do mesta Prešova. Ani sme nevedeli, čo sa deje. Akcia bola málo spropagovaná. Postupne sme sa dozvedeli, o čo ide. Priestor pred divadlom bol uzavretý, slávnostne vyzdobený, pripravená veľká tribúna. Na priľahlých cestách a v priestore za Justičným palácom sa objavili „ťažké“ vojenské vozidla. Nielen tanky, ale aj transportéry a vo vnútri dvora aj „Božena“, samopale a iné zaujímavé zbrane.
Ten deň – 1. október 2010, bol pre Prešovskú divíziu významný. Prešovský prápor preberal putovnú vojenskú zástavu, ktorá je v štáte len jedna. Na slávnostnom odovzdávaní v dopoludňajších hodinách zaznela štátna hymna, prebehol akt odovzdania. Súčasne na priľahlých uliciach sa vojaci usilovali záujemcom predviesť bojovú techniku. A medzi nimi sme v popoludňajších hodinách boli aj my – žiaci III. F triedy. Každého žiaka z technickej školy vojenská technika niečím zaujme. Či už len samotné riadenie, alebo nejaká elektronika skrytá vo vnútri obrovského tanku. Nielen vliezť do tanku, ale aj poťažkať si ozajstný samopal v ruke, siahnuť priamo na jeho spúšť je zážitok. Službukonajúci vojaci na prehliadke boli veľmi ochotní, na naše zvedavé otázky nám radi odpovedali.
Počasie sa nám vydarilo, nálada bola výborná, a keď už nie pre tanky, tak aspoň pre tieto krásne fotky, ktoré nám v budúcnosti pripomenú našu spolupatričnosť v III. F triede a chvíle strávené spolu mimo triedy to stálo za to. Veď posúďte sami!
Prešov z výšky
13.10.2010 sme spolu s triednou profesorkou. Emíliou Čulkovou oživili triednickú hodinu zaujímavým spôsobom.
V popoludňajších hodinách sme sa rozhodli pozrieť si Prešov v jeho plnej kráse z kostolnej veže sv. Mikuláša. Predtým ako sme mohli užívať toľkú krásu, sme však museli zdolať stovky schodov, z čoho mnohí neboli dvakrát nadšení. Nakoniec nikto neľutoval. Cestou nahor sme si mohli prečítať informácie o histórii kostola, histórii samotného mesta, ale aj obdivovať veľkosť tejto stavby.
Výsledný efekt stal za to.
Triedny kolektív posilnil svojho ducha, študenti sa odreagovali od školy a iste budú raz môcť spomínať na super zážitky aj z tejto akcie.
Jordan Motýľ, III.D
Návšteva Vlastivedného múzea v Prešove
Dňa 26.10.2010 si naša trieda II.A spolu s našou triednou pani profesorkou Kovaľovou zorganizovala vychádzku jesenným Prešovom a návštevu Vlastivedného múzea. Zúčastnilo sa nás všetkých 27 žiakov a keďže väčšina v našej triede sú dochádzajúci študenti a v múzeu ešte neboli, spojili sme tak príjemné s užitočným.
Krajské múzeum v Prešove, sa nachádza v nádherných priestoroch Rákociho paláca, ktorý vznikol začiatkom 17. storočia, spojením a prebudovaním niekoľkých stredovekých meštianskych domov v renesančnom slohu, pre potreby sedmohradského kniežaťa Žigmunda Rákociho. Múzeum uchováva a prezentuje mnohé archeologické, historické, etnografické, umelecko-historické a prírodovedné zbierky.
Prehliadku múzea sme začali expozíciou Prešova v období praveku a dobe dejinnej. Vďaka dnešnej archeológii sme si mohli pozrieť ako žili, pracovali, bojovali a ozdobovali sa ľudia v tomto období. Bolo veľmi zaujímavé, ako dokázali títo ľudia bez akýchkoľvek zložitých nástrojov opracovať kovy a iné materiály. Ďalej sme pokračovali expozíciou historických zbraní, kde bol odprezentovaný vývoj rôznych druhov zbraní od najstarších čias až po 20. storočie. Táto expozícia zaujala väčšinu asi najviac. Potom sme prešli na expozíciu historických hodín, kde sme mohli vidieť remeselno-umelecké stvárnenie hodín z tohto obdobia. Ďalej sme prešli k expozícii s názvom Prešov v dejinách od 9. – 19. storočia, kde sme si objasnili vznik, rozvoj a postavenie mesta, historický vývoj s dôrazom na vzdelávanie a kultúru. Pomocou modelu a opisu sprievodkyne sme si mohli život v Prešove počas tohto obdobia veľmi dobre predstaviť. Neskôr sme prešli okolo veľkej expozície s názvom 100 rokov korunovej meny, v ktorej sme si mohli pozrieť vývoj platidla na našom území od čias starého Prešova až po súčasnosť. Po tomto objasnení používania platidla na našom území sme prešli k expozícii historického nábytku a bytových doplnkov, ktorá dokumentuje úroveň bývania mestskej vrstvy. Nábytok bol spravený poctivou prácou remeselníkov, a preto sa všetkým páčil. Po ďalšej expozícii dejín čipkárstva v Soľnej bani, ktorá bola venované histórii výrobe čipiek v tomto regióne sme prešli najkrajšej expozícii s názvom Z pokolenia na pokolenie, v ktorej sme videli národopisnú expozíciu, prehľad tradičnej materiálnej a duchovnej kultúry ľudu Šariša, mnohé fotografie dedín z tohto obdobia a tabuľky východniarskeho pravopisu od pána Jozefa Lazoríka z Krivian. Našu prehliadku sme ukončili expozíciou salašníctva na Šariši, ktorá zobrazovala obraz tradičného spôsobu chovu oviec v tomto krásnom regióne.
Táto prechádzka jesenným Prešovom a návšteva Vlastivedného múzea nám pomohla príjemne stráviť čas. Odreagovať sa a zamyslieť sa nad bohatou históriou mesta, v ktorom študujeme a stretávame sa s radosťou každý nový školský týždeň.
ĎAKUJEME pani triednej profesorke Kovaľovej za nádherné popoludnie plné zážitkov a škole za umožnenie tejto triednej akcie.
Roman Kazimír, II.A
Deň štatistiky
Bol to deň s nezvyčajným dátumom, ktorému dali prívlastok magický. Deň s dátumom 20.10.2010. V ten deň sa ľudia sobášili, prekonávali rôzne rekordy, iba na našej škole sa nič výnimočné nestalo. Bohužiaľ, alebo chvála bohu?
Okrem iného bol tento deň vyhlásený za Deň štatistiky.
Na štatistickom úrade v Prešove zorganizovali Deň otvorených dverí a my, študenti III.C, sme sa tam boli pozrieť.Už pri vchode nás vítali ich pracovníci a sprevádzali nás ich pracoviskom. Na prvý pohľad kancelárske priestory ako každé iné. Steny obložené šanónnmi a stoly haldami papiera. Čím sa asi zaoberajú nám priblížili formou prezentácií. Dozvedeli sme sa, ako sa robia prieskumy medzi obyvateľstvom a v akých oblastiach. Nás zaujímala spotreba elektrickej energie v domácnostiach, či stav rodinného rozpočtu. Prezentovali nám obsah ich webovej stránky, na ktorej sú dostupné všetky informácie z prieskumov. Taktiež nám sľúbili pomoc pri zhromažďovaní údajov, keď budeme na hodinách matematiky v 4. ročníku aplikovať učivo štatistiky v praxi. Neodišli sme naprázdno. Okrem nových informácií nám darovali drobné reklamné predmety.
Študenti III.C
II.C v saune
Po dobre vykonanej práci dobre padne chvíľka oddychu v saune. Žiaci II. C triedy takto využili voľný čas na stretnutie mimo školy.
Mgr. Vladimír Hudáček, II.C