V piatok 29. novembra 2013 sa 22 študentov našej školy zúčastnilo na exkurzii v rakúskom meste Linz, organizovanej MÚ CUJ – NEJ v rámci spoznávania reálií a kultúry nemecky hovoriacich krajín.
Vo štvrtok večer sme sa všetci načas zišli na parkovisku pred Tescom, nastúpili do mikrobusu a vydali sa plní očakávaní na ďalekú cestu. Ako sa ukázalo, až taká ďaleká nebola, lebo do Linzu sme dorazili o dve hodiny skôr, než sme plánovali. A tak sme si v mrazivom ráne dopriali prechádzku po centre mesta – na prebratie sa po noci prebdenej v autobuse.
Jedným z cieľov našej cesty bolo Múzeum budúcnosti – Ars Electronica Center. Už sama budova centra upúta svojou architektúrou a večer aj meniacou sa farebnou fasádou. Centrum ponúka vo svojich laboratóriách možnosť vidieť a vyskúšať si inovatívne projekty z oblasti vedy i umenia využívajúceho výdobytky vedy a techniky. Vozidlo, ktoré do pohybu uvádza impulz, ktorý vysiela rastlina reagujúca na náš dotyk. Protézy, ktoré sú také dokonalé, že pomocou nich môžu postihnutí ľudia viesť plnohodnotný život. Klonovanie rastlín – vedeli ste, že sa bežne používa? Naklonovať rastlinu je totiž oveľa rýchlejšie, než ju vypestovať zo semienka. A vedeli ste, že písať na klávesnici, prípadne kresliť sa dá aj očami? My to už vieme...
Najsilnejším zážitkom bola 3D projekcia Deep Space, premietaná na stenu 16 x 9m a na rovnako veľkú podlahu. Po výlete vesmírom a detailnom preštudovaní fotografie obrazu Posledná večera od Leonarda da Vinci sme „absolvovali“ 3D zjazd v lyžiarskom stredisku Kitzbühel. Sediac na pevnej zemi a nakláňajúc sa raz na jednu a raz na druhú stranu sme úspešne zvládali každú zákrutu a snažili sme sa udržať žalúdok na svojom mieste.
Po návšteve Ars Electronica a malom občerstvení v podobe šunkovej žemle a vody so sirupom – chutilo nám – sme sa žltým vláčikom City Express povozili po meste a vypočuli sme si niečo z histórie Linzu. Najviac nás svojou vznešenosťou očaril Neuer Dom – Nová katedrála, ktorá bola postavená v neogotickom štýle v 19. a 20. storočí.
Navštívili sme aj múzeum umenia Lentos – obrovskú sklobetónovú budovu, ktorá cez deň vyzerá zvonka ošumelo, ale večer je krásne osvetlená. Pozreli sme si výstavu diel moderných aj starších autorov. Sme síce technici, ale dokážeme oceniť aj umelecké dielo, keď nás zaujme.
Vianočný trh ponúkal obvyklé milé „zbytočnosti“ pre potešenie. Niektorí z nás si dopriali aj typickú Bratwürstel mit Sauerkraut und Semmel – pečenú klobásku s kyslou kapustou a žemľou – a vianočný punč (ponúkali samozrejme aj nealkoholický Kinderpunsch).
Ešte nakúpiť pár suvenírov a vyskúšať si pritom, aké to je hovoriť po nemecky v „teréne“ – niektorí si trúfli aj na rozhovor s peknými rakúskymi devami. O čom, to vedia len oni. Všetkých zúčastnených určite potešilo, že vďaka hodinám nemčiny rozumeli nápisom Kirche, Altes Rathaus, Hauptplatz, Schnitzel, Bäckerei ...
Fotografie z tejto exkurzie si môžete pozrieť tu, taktiež je k dispozícii aj [video](http://www.youtube.com/watch?v=F_Y4EiuIg58), ktoré pripravil Ján Lukáč z III.F.
Domov sme sa vrátili v sobotu v skorých ranných hodinách, unavení z cesty, ale spokojní a plní nezabudnuteľných zážitkov. Tak zase nabudúce.
##Dojmy študentov z exkurzie
Exkurzia splnila moje očakávania a videl som veľa futuristických výrobkov, ktoré som si mal možnosť aj vyskúšať. Sprievodkyňa nám všetko ochotne vysvetlila a ukázala. Výstava bola zaujímavá a určite by som sa podobnej akcie zúčastnil aj nabudúce, možno na nejakom novom mieste.
Dávid Ondruš, I.SB
Exkurzia do rakúskeho mesta Linz bola jedinečná. Autobus sa na prvý pohľad zdal komfortný a aj napriek slabému výkonu bola cesta pohodlná. Múzeum Ars Electronica bolo jedno z najúžasnejších miest na svete. U človeka celá výstava vyvoláva zimomriavky. Každému odporúčame toto miesto navštíviť, naozaj sa to oplatí. Celé mesto a vianočná atmosféra boli nádherné.
Martin Sekera a Matej Matejov, I.F
Exkurzia V Linzi bola zaujímavá. Oboznámili sme sa s technológiami budúcnosti. Mohli sme si vyskúšať rôzne vynálezy, ako napríklad telefonovanie pomocou robotickej hračky, mohli sme si zviditeľniť svoju DNA, no najviac nás zaujala miestnosť Deep Space, ktorá patrí medzi tri najlepšie premietacie 3D kiná a v ktorej sme mali možnosť zažiť lyžiarsky zjazd v 3D podobe a prehliadku vesmíru. Odporúčali by sme viac takýchto výletov do zahraničia, na ktorých sa študenti môžu zoznámiť s novými technológiami a rozšíriť si svoje obzory.
Dalibor Sirotňák, Marek Brinko a Anton Girašek, II.B