Bowling
Stáva sa už tradíciou, že ak sa naša trieda chce trochu zrelaxovať, odpútať sa od každodenných študentských povinností, vyberie sa na bowling. Tak to bolo aj teraz v marci. Zahrali sme si tri kolá na troch dráhach. Zatiaľ sme nezaznamenávali výsledky, ale ak sa naše stretnutia stanú pravidlom, zostavíme aj tabuľku dlhodobej súťaže.
Divadelné predstavenie
31. 3. 2011 boli študenti I. F s triednou učiteľkou Mgr. Šmičekovou na divadelnom predstavení Sama Chalupku „Kocúrkovo aneb Jen aby sme v hanbě nezústali“. Zaujímavosťou tejto frašky je, že postavy hovoria pôvodným jazykom slovakizovanou češtinou, ale aj maďarsky, nemecky, latinsky a šarišským nárečím. Dej sa rozvíja okolo voľby nového učiteľa a kantora. Obraz panštiacich sa malomeštiakov, ktorí sú namyslení, lakomí, úplatkárski, holdujúci vínu a nadovšetko si ceniaci peniaze. Pani Tesnošilová chce vydať dcéru Aničku prinajmenej za farára alebo dôstojníka. ,,Nech sa radšej zastará ako vrba, ako by ju dala za chuďasa, čo nemá ani vola, ani ničeho, což jeho jest.’’ Tesnošil Jánoš, ktorý sa na vandrovke podučil maďarčine, počína si tak ako chudobný zeman, pán z Chudobíc, ktorý nasilu sa robí Maďarom, nútiac i nahlúpleho syna do maďarčiny. Satirická veselohra strhuje živosťou a komickosťou malomestských typov, takže sa stali príslovečnými, ako aj samo slovo ,,kocúrkovčina“. Žiakom sa predstavenie páčilo. Odchádzali z divadla Jonáša Záborského s dojmami a potešení z príjemne stráveného večera.
Mgr. Katarína Šmičeková
Volejbal dvojíc
Prichádzajúcu jarnú únavu sme sa rozhodli prekonávať pohybom. Zorganizovali sme si turnaj vo volejbale dvojíc. Dvojice boli vytvorené náhodne, vylosovaním z čiapky. Zo základného pavúka boli vytvárané vždy ďalšie skupiny, ktoré dali možnosť každému zahrať si nielen jeden zápas. Preto máme nielen celkového víťaza, ktorým bola dvojica Michal Talian a Martin Lukáč ale aj víťazov skupiny „B“, do ktorej sa dostali dvojice, ktoré prehrali v predchádzajúcich zápasoch. Atmosféra bola búrlivá, lebo vyhrať chcel každý.
trieda II.C
Výlet IV. F
Po náročných troch dňoch, kedy naša myseľ pracovala na plné obrátky počas maturitných písomiek naša trieda 18.3.2011 zorganizovala výlet na Šarišský hrad s besedou o histórii Šariša. Bohužiaľ nám počasie neprialo a silno pršalo. Preto sme absolvovali náhradný program. Navštívili sme Šarišskú galériu, kde sme si prehliadli expozíciu umelcov z poľského Krosna. Ďalej sme sa vybrali na bowling a skončili sme pri teplom nápoji v čajovni. Napriek upršanému počasiu bol to pekný deň.
študenti IV. F
Naša exkurzia
16. marca 2011, v teplé stredajšie ráno sme sa my (“céčkari”) aj ostatní páni tretiaci zišli pred hypermarketom v očakávaní, čo nám opäť tí naši vysokovážení a milovaní pedagógovia vymysleli. Vzhľadom na to, že bolo len niekoľko minút pred pol ôsmou, bolo pre niekoľkých netrénovaných spolužiakov (tých ktorí nie sú zvyknutí dochádzať) ešte skoré ráno.
Keď sa konečne dostavili aj tie najcvičenejšie “ranné vtáčatá”, rozdelili sme sa do dvoch autobusov a pod dozorom pána profesora Blichára a p. profesoriek Mitrovej, Tekeľovej a Kožárovej sme mohli konečne opustiť jarným slnkom zaliate ulice vtedy ešte pokojného Prešova.
Počas cesty autobusom sme rýchlo pochopili, že to bude niečo podstatne lepšie ako sedenie v lavici, pretože autobusom sa pomaly začali prelievať prvé prílivové vlny ranného humoru a dobrej nálady, čo fakt, že v ten deň nás ešte nenazývali maturantmi, výrazne podporil.
Pred obedom sme sa ocitli pred kaštieľom v Markušovciach. Pre mnohých to bol veľmi hodnotný zážitok, pretože každé miesto, odkiaľ dýcha história, vytvára v ľuďoch hlad po zvedavosti a objavovaní nových vecí. Aj napriek tomu, že počasie sa mierne pokazilo, bolo hmlitsto a vlhko, nás neovplyvnilo, pretože zhruba hodinová prehliadka toho historického skvostu v nás zanechala hlboký dojem. Potom sme navštívili aj druhú časť kaštieľa, kde boli prezentované hudobné nástroje.
Po prehliadkach sme pokračovali po naplánovanej trase a na naše potešenie sa umúdrilo aj počasie a nám sa pre lepšiu viditeľnosť naskytol jedinečný pohľad na našich rómskych spoluobčanov, takže súčasťou toho malo byť zrejme aj multikultúrne spoznávanie.
O nejaký čas sme s očakávaním dorazili k “bránam” primárneho cieľa našej spoznávacej cesty – k závodu Panasonic v Krompachoch.
Po menších organizačných pokynoch sme boli pripravení spoznávať elementy sveta, ktorého základy študujeme, teda je pravdepodobné, že sa možno raz staneme jeho súčasťou.
Po chvíli sme sa rozdelili na skupinky a prehliadka mohla začať.
Celý priebeh prehliadky sa začal prezentáciou firmy, ktorú možno niektorí z nás mohli považovať sa nudnejší úvod, no nasledujúce možnosti im určite tú chvíľku strpenia vykompenzovali. Príjemnou vizitkou firmy, ktorá nás príjemne prekvapila, bola všadeprítomná čistota a zovšadiaľsálajúci zmysel pre poriadok. Pri samotnej prehliadke firmy sme si mohli všimnúť takmer celý proces výroby od zhotovenia výrobku až po jeho testovanie, čo v nás technických nadšencoch zanechalo určite hlboké spomienky. Plazmové televízory, 3D okuliare a aj mnoho noviniek, ktoré ešte neboli uvedené na trh sme mali takpovediac nas dosah ruky a preto nám to okrem samotného faktoru poznávania poskytlo aj silný dôvod k zvýšenému štúdijnému snaženiu a pocitu sebazdokonaľovanie práve pre podobné ciele.
Peter Rončík, III.C
Volejbal dvojíc
Po úspešnom ukončení prvého polroka sme sa rozhodli využiť toto trochu voľnejšie( z hľadiska učenia) obdobie. Zorganizovali sme odvetný volejbalový zápas medzi triedami I. SA a I. SB. So značnou dávkou šťastia a výdatnou podporou triedneho učiteľa pána profesora Babinčáka opäť zvíťazili žiaci I. SB. Žiaci I. SA sa však nevzdávajú a chystajú odvetu.
Študenti I. SA. I. SB