Už sme vás informovali o tom, že na našej škole študuje víťaz celoštátneho kola Olympiády v anglickom jazyku v kategórii študentov stredných odborných škôl. Kým minulý školský rok skončil na druhom mieste, tento rok mu prvenstvo neušlo a domov priniesol „zlato“.
Tu je rozhovor s _**Viktorom Varcholom**_ zo IV. S, ktorý odpovedal na otázky svojich spolužiakov.
***Pamätáš sa na tvoje prvé hodiny anglického jazyka?***
Cudzie jazyky ma fascinovali už v rannom veku. Prvýkrát som sa s anglickým jazykom stretol už ako škôlkar. Dá sa povedať, že základ som získal práve tu. Neskôr som väčšinu svojej hyperaktivity venoval rozvíjaniu tohto základu.
***Na našu školu si prestúpil si z gymnázia. Prečo taká zmena?***
Aj keď gymnázium ponúka široké spektrum vedomostí, pre mňa to nebola žiadna výzva. Už ako malý chlapec som sa neustále potreboval zdokonaľovať a zlepšovať. Na gymnáziu som mal pocit, že stagnujem. Dúfal som, že vo mne nová škola vzbudí nový záujem a nájdem to, čo ma skutočne napĺňa. Myslím, že som objavil veľký kúsok seba a svojich schopností, ktoré by mi gymnázium nedovolilo, keďže gymnázia ponúkajú všeobecné vzdelanie.
***Ako tráviš svoj voľný čas?***
Milujem svoj voľný čas, tak ako každý. Ako som spomínal, už v detstve som musel niečo skúmať, objavovať, zlepšovať. Nedokázal by som voľný čas zabíjať pri televízii alebo znudene sedieť doma. Obľubujem rôzne športy, medzi ktoré zaraďujem aj turistiku s priateľmi. V príliš horúcich letných dňoch sa zas rád prevetrám na bicykli. No snažím sa venovať aj práci s grafikou a programovaniu. Verím, že ak budem poctivo „makať“, tak to dotiahnem ďaleko.
***V angličtine si celoštátnou jednotkou, si rovnako dobrý aj v iných predmetoch?***
Som rád, že som si nakoniec vybral technickú školu. Začal som rozvíjať nielen anglický jazyk, ale taktiež svoju logiku. Problém mi nerobia iba cudzie jazyky, ale aj predmety, ktoré mnohí z vás nenávidia. Áno, hovorím o matematike a fyzike. Fascinuje ma ľudský mozog, to, ako človek dokáže odhaliť pravú príčinu veci, „vypočítať“ javy, ktoré nás deň čo deň obklopujú. Rád nachádzam riešenia, ktoré dokážem podložiť faktami. Predmety, ktoré si vyžadujú bifľovanie nepreferujem. Je to nezáživné a nič nové sa nedozviem
***Čo ti najviac pomáha v zdokonaľovaní cudzieho jazyka?***
Ak sa chcete dobre naučiť po anglicky, nemôžete to večne skúšať doma. Myslím si, že kontakt s človekom, pre ktorého je angličtina materinským jazykom, je nevyhnutná. Našťastie mám veľa kamarátov, ktorí mi v zlepšovaní angličtiny pomohli práve tým, že nepochádzajú zo Slovenka. Vždy sa rád porozprávam po anglicky s „native speakers“.
***Pripravoval si na súťaž?***
Ani nie. Išiel som von ... Keďže moji blízki priatelia ovládajú angličtinu, stačilo sa ich spýtať, ako sa im darí, venovať rozhovoru pár hodín a potom si doma pozrieť dobrý seriál v angličtine.
***Reprezentoval si školu, dá sa povedať aj naše mesto. Mal si trému pred súťažou?***
Pred súťažou sa rád odreagujem už spomenutými vtipnými seriálmi, ktoré pozerám v anglickom jazyku, samozrejme. Ale nenazval by som to trémou. Nemám ju rád a preto sa na nej nepodieľam. Je to len stav mysle, proti ktorej sa dá bojovať. S angličtinou nemám problém, no občas mám strach z prehry.
***V čom vidíš najväčšie pozitíva štúdia na SPŠE pre tvoju budúcnosť?***
Väčšina mladých ľudí dnes nevie s určitosťou povedať, čomu sa v živote bude venovať. Vedomosti, ktoré moja škola ponúka viem využiť v praxi už dnes. Viem, čo ma baví a čo mi ide. Vďaka tomu všetkému sa vieme lepšie prispôsobiť zmenám, pretože vieme, čo od budúcnosti očakávať. Prakticky aj teoreticky využívam svoje zručnosti a schopnosti, čo je obrovským pozitívom pre moju budúcu kariéru. Je mi však ľúto, že viac ako polovica mladých ľudí konči školy bez toho, aby vôbec vedeli, čo ďalej. No som rád, že sa nájdu jednotlivci, ktorí pochopia tento princíp a svoje teoretické vedomosti prenesú do praxe. Ja to mám, našťastie, už dávno za sebou.
***Tento rok budeš maturovať. Aké sú tvoje plány po skončení štúdia?***
So všetkým tým, čo mi bolo poskytnuté a so svojou priebojnou povahou by bol hriech nevyužiť možnosť študovať v zahraničí. Mám zručnosti a vedomosti, ktoré v zahraničí ocenia. Zahraničie ponúka vyššiu kvalitu vzdelania, lepšie možnosti do budúcna, lepšie finančné zabezpečenie. Zvažujem štúdium v Kanade alebo v Írsku. Uvidíme, ako sa to všetko vyvinie.
***Aké sú podľa teba najúčinnejšie spôsoby na dobré zvládnutie cudzieho jazyka?***
Pravidlá ľudí obmedzujú. Myslím, že kreativita, motivácia, usilovnosť a využívanie príležitostí naučí človeka správne používať jazyk. Študenti by sa mali voľne rozprávať, konverzovať, vymieňať si názory – vtedy by našli svoje nedostatky, ktoré by následne odstránili. Pozeranie filmov či seriálov v cudzom jazyku je podľa mňa omnoho účinnejšie, ako skrývanie sa v lavici, aby ma „náhodou profesorka nevyvolala odpovedať.“
***Ako si sa cítil, keď ti oznámili, že si vo svojej kategórii najlepší angličtinár na Slovensku?***
Keď vyhlásili mená siedmich ľudí predo mnou, bolo mi jasné, že som to vyhral. Moja učiteľka angličtiny mi povedala, aby som bez výhry ani domov nešiel. Z víťazstva som mal dobrý pocit na duši, no necítim sa nijak výnimočne. Aj ja mám kopu medzier, ktoré chcem doplniť. Samozrejme, gratulovalo mi aj mnoho iných ľudí, ale nerobím z toho vedu. Stačí si veriť, študovať a ísť za tým, čo nás napĺňa. Ostatné príde samo...
Víťazovi ešte raz blahoželáme, ďakujeme za reprezentáciu školy a držíme palce na „skúške dospelosti“.