Úspešní štvrtáci v Bratislave SYGA 2011
V školskom roku 2010/2011 Divízia Priemyselnej automatizácie a technológie pohonov vyhlásila už 8. ročník súťaže Siemens Young Generation Award (SYGA), ktorá je určená študentom stredných odborných škôl s elektrotechnickým zameraním. Ústrednou témou tohto ročníka bolo zefektívnenie výroby a úspora energie prostredníctvom automatizácie. Do ôsmeho ročníka súťaže SYGA sa zapojilo 54 študentov zo 14 škôl, ktorí prihlásili celkovo 27 projektov. Do finálového kola postúpilo 10 najlepších projektov. Okrem hlavnej ceny SYGA za najlepšie technologické riešenie boli udelené aj ďalšie štyri ocenenia:
- Hlavná cena SYGA divízie Priemyselnej automatizácie a technológie pohonov
- Cena Volkswagenu Slovakia
- Cena Fakulty elektrotechniky a informatiky STU
- Cena magazínu Quark
- Cena odborného mesačníka AT&P journal
Aj v tomto školskom roku sa študenti našej školy zapojili do spomínanej súťaže. V októbri začali pracovať v krúžku Programovanie pomocou PLC, kde sa učili programovať a vytvárať riadiace programy technologických procesov. Medzitým rozmýšľali nad zadaním svojho projektu v súlade s vyhlásenou témou firmy Siemens.
Úspešne boli dokončené štyri projekty:
Peter Ondko (IV. D) a Marek Ižarík (IV. C) – Riadenie manipulátora pomocou PLC
Roman Kuchár (IV. D) a Marek Polomský (IV. D) – Riadenie parkoviska
Jozef Pazdič (IV. B) – Riadenie osvetlenia skladových priestorov
Michal Jajčišin (IV. D) a Matúš Jurčišin (IV. D) – Riadenie svetelnej križovatky, Riadenie garážových dverí.
Naša práca aj tohto roku bola úspešná. Do finále súťaže, ktoré sa konalo 14.4.2010 – 15.4.2010 sa dostal projekt žiakov Petra Ondka a Mareka Ižaríka.
15.4.2010 boli vyhlásené výsledky finálového kola v aule profesora Ľudovíta Kneppa FEI STU v Bratislave.
Naši žiaci získali 3.miesto, cenu Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.
Súťaž Siemens Young Generation Award je príkladom úspešnej spolupráce škôl a súkromných firiem. Vďaka práci na konkrétnych projektoch pripravuje a motivuje stredoškolákov na prechod od teoretických vedomostí k potrebám praxe. Spoločnosť Siemens touto formou pomáha žiakom získavať odborné praktické skúsenosti z oblasti automatizovaných riešení, ktoré budú môcť využiť v priebehu svojej budúcej profesionálnej kariéry či počas štúdia na vysokej škole.