Rozhovor mesiaca s Ing. Richardom Schwartzom
Unicorn Systems – prepojenosť a význam pre SPŠE a Prešov
![](https://www.pcrevue.sk/files/photo/2016-02/9808/ee8d86/xKg5.jpg)
Unicorn Systems je európska spoločnosť poskytujúca informačné systémy a riešenia z oblasti informačných a komunikačných technológií. Na trhu pôsobí od roku 1990 a doteraz otvorila 15 vývojových centier na Slovensku, v ČR, v Holandsku a na Ukrajine. Pracuje v 25 krajinách na projektoch u viac ako dvoch stoviek spoločností v oblasti bankovníctva, poisťovníctva, energetiky, výroby, obchodu, komunikácií a médií. Tvorí ju viac ako 1 400 špecialistov, manažérov a odborníkov v oblasti IT.
Sme veľmi radi, že medzi nich patrí aj náš prešovský rodák Richard Schwartz. Je absolventom Gymnázia J. A. Raymana v Prešove. Vyštudoval Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave a už počas štúdia spojil svoj život s firmou Unicorn Systems. Dnes v nej vykonáva funkciu obchodného riaditeľa.
![obrazok1-png](/newsletter/system/uploads/photos/hd0b567e_obrazok1-png.jpg)
- V čom je Unicorn Systems iná ako konkurenčné IT firmy?
Unicorn má veľmi jasnú a reálnu víziu, z nej odvodenú stratégiu, ktorú sa darí dlhodobo úspešne realizovať. Firme záleží na jej klientoch aj spolupracovníkoch, v jej hodnotách je zakorenené, že chce byť prospešná a úspešná. Veľkou výhodou je, že Unicorn má jediného vlastníka, ktorému na firme naozaj záleží.
- Sme veľmi radi, že pred dvomi rokmi firma otvorila tu, v Prešove, nové vývojové centrum. Predstavte nám ho.
Našou stratégiou je distribuovať prácu z veľkých zaujímavých projektov tam, kde ľudia chcú žiť a pracovať. Preto budujeme vývojové centrá v mestách, ako je Prešov. Kde je veľký ľudský potenciál, kvalitné technické školy, akou je aj SPŠE a výborné prostredie pre spokojný život. Okrem otvorenia vývojového centra ideme práve v Prešove ako prvom meste spustiť program „Work and Study“, kde ponúkame absolventom stredných škôl štipendiom pokryté štúdium na špičkovej vysokej škole, prácu na čiastočný úväzok a možnosť zostať po škole v svojom rodnom kraji.
- Aké odborné a ľudské kvality musí spĺňať uchádzač o prácu v spoločnosti Unicorn Systems?
Mal by mať aspoň základné technické poznatky, ideálne je vzdelanie technického smeru. V poslednom čase vnímame ako oveľa dôležitejšie osobnostné kvality, chuť pracovať, schopnosť riadiť resp. byť riadený, osobnú motiváciu akéhokoľvek charakteru.
- Vaša spoločnosť ponúka tiež možnosť vzdelávania sa – v čom a pre aké pozície?
Máme prepracované školiace programy pod hlavičkou našej Top Gun Academy, a to tak pre úplných nováčikov, ale aj pre juniorov, seniorov, architektov či manažérov. Rovnako tak pre analytikov, vývojárov, testerov a ďalšie pozície. Pravidelne revidujeme ich náplň, nominujeme na nich našich kolegov, aby sa nestalo, že sa „zabudnú“ na nejakom projekte a zmeškajú tak vlak moderných technológií a postupov, ktoré stále napredujú.
- Predstavte nám bližšie pozíciu vývojára, testera a analytika. Čo tvorí ich pracovnú náplň?
Zjednodušene povedané – analytik diskutuje s klientom o jeho potrebách a s pomocou architekta navrhuje riešenie, popisuje jeho správanie, funkčnosti. Takéto zadanie potom vývojár naprogramuje a následne vytvorený produkt tester otestuje. Ideálne však nie voči zadaniu od analytika, ale voči požiadavkám klienta. Takto zabezpečujeme, že klient dostane to, čo naozaj potrebuje.
- Ak by sa chceli naši študenti pripravovať na prácu vo Vašej firme, na aké predmety by sa mali zamerať?
Mali by v prvom rade pristupovať zodpovedne k svojim povinnostiam, naučiť sa učiť, neskôr sa naučia pracovať. Z predmetov sú obzvlášť dôležité tie, ktoré trénujú logické myslenie, matematický aparát. Veľkým bonusom pre nich sú IT predmety, ktoré sa u vás vyučujú. Vďaka nim majú voči svojim rovesníkom, ktorí sa chcú tiež venovať IT, konkurenčnú výhodu.
- V akých programovacích jazykoch a v akých vývojových prostrediach sa programuje v Unicorn Systems?
Tých je naozaj veľa. Sme technologicky nezávislá spoločnosť a dovolím si povedať, že vieme klientom pomôcť s akoukoľvek technológiou, starou či novou. Snažíme sa však veci štandardizovať a mať referenčnú architektúru spolu so sadou pripravených overených komponentov, pomocou ktorých vieme vyskladať moderné informačné systémy či už pre energetiku, bankovníctvo alebo iné segmenty. Nazývame ich Unicorn Application Framwork a Unicorn Mobile-First IoT-Ready Cloud Architecture.
- Čo považujete za svoj najväčší úspech?
Nemám jednu pracovnú udalosť, ktorá by zásadne vyčnievala nad inými. Za osobný úspech považujem to, že som sa cieľavedomou systematickou prácou vypracoval z vývojára cez manažéra na súčasnú pozíciu a že ma to stále baví. A potom sú to napr. také úspechy, ako je vybudovanie vývojového centra v Prešove, ktoré nemajú charakter jednorazového víťazstva, ale dlhodobej vízie, že sa pre veľa ľudí v regióne otvorili nové možnosti, ktoré by inak nemali.
- Aké sú Vaše pracovné vízie do budúcnosti?
Chcel by som ďalej pokračovať v práci, ktorá má zmysel a prináša hodnotu ľuďom. Baví ma pracovať v tíme s motivovanými ľuďmi, ktorí nerezignujú na to, že niečo dlhodobo nie je v poriadku, ale sú ochotní zapracovať na tom, že sa stav zlepší a strhnúť so sebou aj okolie. Takto si určite budem postupne pripravovať svoje ďalšie pracovné výzvy.
![obrazok1-png](/newsletter/system/uploads/photos/t_xgg78oej_obrazok1-png.jpg)
- Ako hodnotíte spoluprácu Vašej firmy s našou školou a jej perspektívy?
Doterajšiu spoluprácu SPŠE a Unicornu hodnotím nielen ja, ale aj všetci moji kolegovia veľmi pozitívne. Je aktívna, otvorená, rovnako skúsenosti s prácou so študentmi sú veľmi dobré. Som presvedčený, že bude ďalej napredovať do takej miery, aby mohla byť príkladom aj pre iné školy a firmy. V najbližšom období nás čaká rozbehnutie výučby Unicorn College v Prešove, kde rátame aj s absolventmi SPŠE. Tento míľnik zároveň zvýši zacielenie mojich kolegov z College na Prešov a určite prinesie ďalšie témy pre rozvoj našej spolupráce.
Dovoľte mi na záver v mene vedenia školy poďakovať Vám za doterajšiu spoluprácu a odovzdávanie nových poznatkov a skúseností našim študentom IV. SA a IV. SB triedy.
Ďakujem za rozhovor.