Jednou z hlavných vízií školy je, aby výučba v každom študijnom odbore sledovala trendy v danom hospodárskom odvetví. Chceme tým docieliť vysokú odbornosť výučby a čo najlepšie uplatnenie našich absolventov na trhu práce. Nájsť finančné prostriedky, ktoré sú podmienkou pre naplnenie takýchto vízií je možné odpovedaním na rôzne výzvy o granty a predkladať projekty. V marci tohto roku sme podali žiadosť o financovanie rozvojového projektu na podporu budovania centier odborného vzdelávania a prípravy na rok 2016 pod názvom Implementácia moderných technológií do výučby, ktorý má dve časti – Inteligentná inštalácia a Riadiace systémy na báze PLC.
Zavádzanie SMART technológií, t.j. aj inteligentnej inštalácie do výučby, je jedným z dôležitých motívov, ktoré zapadajú do týchto vízií. Tematiku inteligentných inštalácií plánujeme zaviesť do výučby v predmetoch elektroenergetika a prax. Zakúpením konkrétnych, v praxi využívaných komponentov pre túto výučbu, očakávame zvýšenie atraktívnosti a efektívnosti výučby, ako aj úzku prepojenosť s praxou. Daná technológia sleduje súčasný rozvoj mikroprocesorovej techniky, kde je zásadný prelom v zavedení systémovej inteligentnej elektrickej inštalácie v objektoch budov inak nazývaný systémové riadenie zariadení budovy. Výhodou je zvýšenie komfortu a variability elektroinštalácií, možnosť ľahko elektroinštaláciu rozšíriť a zmeniť funkcie vypínačov, ako aj ovládanie na diaľku. Inštalačný zbernicový systém v budove umožňuje ovládať osvetlenie (spínanie, stmievanie), ovládať žalúzie (rolety, markízy), ovládať vykurovanie a klimatizáciu (vrátane merania a regulácie), riadiť odber energií, zabezpečiť ochranu objektu, zabezpečiť požiarnu signalizáciu, diaľkové ovládanie a kontrolu stavu vybraných funkcií po telefóne.
Programovateľné logické automaty (PLC – ProgrammableLogicControllers) sú dôležitým automatizačným prostriedkom používaným nielen v rôznych oblastiach priemyslu, ale aj v doprave, službách, obchode ako aj pri správe budov. Na základe širokého využitia programovania zariadení PLC a podľa prieskumu na trhu práce je programovanie na báze PLC veľmi žiadané. Výučba spomínaných vedomostí a zručností je zaradená do tretieho ročníka v predmete Výpočtová technika v odbore elektrotechnika so zameraním na priemyselnú informatiku a elektroenergetiku. Výučba pokračuje vo štvrtom ročníku v predmete Riadiace systémy v odbore elektrotechnika so zameraním na priemyselnú informatiku. Na tieto predmety je vybavená odborná učebňa riadiacich systémov s PLC firmy Siemens rady 1200, CPU 1214 DC/DC/DC. Kvalita výučby získa vyšší rozmer, ak ku týmto zariadeniam budú vyrobené panely na testovanie ladených riadiacich programov. Pripojenie rôznych vstupných a výstupných zariadení k PLC ako spínač, optočlen, potenciometer, tlačidlá, prepínače, akustický piezoelektrický menič, jednosmerný motorček a krokový motorček umožní tvorbu širokej škály praktických zadaní pre študentov. Názornosť výučby prinesie zvýšenie zručnosti študentov v práci s PLC. Podobné cvičné zariadenia na trhu nie sú, resp. sú značkové a teda finančne nákladné. Projekt predpokladá zo zakúpených súčiastok svojpomocne vyrobiť 14 kusov testovacích panelov.
Bude naše úsilie korunované úspechom? Držme si prsty, veď výučba bude určite zaujímavejšia.