Rozhovor mesiaca s Ing. Máriom Lelovským
Ing. Mário Lelovský vyštudoval Elektrotechnickú fakultu, odbor kybernetika a riadiaca technika na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Po roku 1989 založil a dve desaťročia viedol firmy skupiny BaSys. Viac ako 15 rokov podniká v oblasti riadiacich systémov inteligentných (SMART) objektov a jeho firma Media Control zabezpečuje integrované projektovanie a samotnú komplexnú realizáciu, ako aj servis technických zariadení inteligentných budov. Je autorom projektu 1. Demonštračný inteligentný nízkoenergetický dom – iDOM. Od roku 2014 pôsobí vo funkciách prezidenta a 1. viceprezidenta IT Asociácie Slovenska. V septembri 2017 bol zvolený za predsedu Výkonného výboru Digitálnej koalície SR. Je certifikovaným námorným kapitánom kategórie „B“, ktorý má za 18 rokov naplávaných viac ako 8000 námorných míľ na moriach celého sveta.
Pán Lelovský, ste 1. viceprezidentom IT Asociácie Slovenska (ITAS). V poslednom období vnímame intenzívne komunikačné aktivity ITAS v médiách, vyjadrujete sa ku dôležitým otázkam, ktoré hýbu slovenským IT sektorom, vrátane odborného školstva. Priblížte nám poslanie a ciele IT Asociácie Slovenska.
IT Asociácia Slovenska (ITAS) je najväčším slovenským profesijným združením najvýznamnejších domácich a zahraničných spoločností pôsobiacich v oblasti informačných a komunikačných technológií. Asociácia bola založená v septembri 1999, v súčasnosti združuje viac ako 100 členských spoločností, ktoré spolu zamestnávajú takmer 30-tisíc ľudí. ITAS je najväčším kolektívnym členom Republikovej únie zamestnávateľov, členom Združenia podnikateľov Slovenska a zastupuje Slovenskú republiku v nadnárodnej asociácii, ktorá združuje všetky významné svetové IT firmy a profesijné organizácie z IT oblasti v Európe. Funkcie a ciele IT Asociácie Slovenska sú nasledovné – aktívne prispievať k sproduktívneniu fungovania spoločnosti aplikáciou informačno-komunikačných technológií do života, aktívne prispievať k informatizácii spoločnosti, podieľať sa na tvorbe legislatívy, týkajúcej sa informačných a komunikačných technológií, podporovať slovenské IT firmy pri ich expanzii na zahraničné trhy, vysvetľovať možnosti informačných a komunikačných technológií pre sproduktívnenie fungovania verejného a súkromného sektora, hájiť záujmy informačno-komunikačného priemyslu na Slovensku, prinášať digitálne technológie do všetkých oblastí spoločnosti a ekonomiky a umožniť všetkým ľuďom ich čo najlepšie využívať a podporovať kvalitné vzdelávanie aj pomocou digitálnych technológií
Aké aktivity realizuje ITAS aby sa uvedené ciele podarilo naplniť?
Zástupcovia ITASu sú zastúpení a aktívni vo všetkých zmysluplných združeniach, organizáciách a radách, cez ktoré môžu zabezpečovať plnenie cieľov ITASu, alebo aspoň ovplyvňovať procesy a legislatívu v prospech jej cieľov. Veľmi dôležitá je práca v legislatívnej oblasti vedúca k zavádzaniu nových, alebo úprave už existujúcich zákonov smerom k modernej spoločnosti a k podpore digitálnej ekonomiky.
Čo vnímate ako najväčšiu výzvu v súčasnosti vo vzťahu k IT?
Za najväčšiu výzvu považujem nedostatočné digitálne zručnosti a kompetencie u väčšiny obyvateľstva, zamestnancov a mládeže, bez ktorých Slovensko nezvládne digitálnu transformáciu a prechod na znalostnú ekonomiku. Rovnako je však obrovským problémom neschopnosť vzdelávacieho systému reagovať na požiadavky trhu práce – jednoducho povedané, väčšina škôl nevzdeláva študentov k tomu, čo budú potrebovať v práci či v živote a nevedie ich ku kreativite a samostatnosti. Nemôžem nespomenúť tiež nedostatok IT špecialistov, ktorí už dnes chýbajú vo všetkých odvetviach ekonomiky, veď bez IT-čkára nenarastú ani paradajky, nezaplatíte, a teda nepredáte žiadny výrobok.
Ste mimoriadne činorodý človek. Okrem pracovných povinností vyplývajúcich z pozície 1. viceprezidenta ITAS sa angažujete v širokej škále ďalších spoločností a inštitúcií, vrátane manažovania vlastných firiem. Ako vyzerá Váš bežný pracovný deň?
Vstanem, otvorím maily a aktualizujem kalendár na aktuálny deň, aby som sa uistil, že všetko, čo mám naplánované stíham a čo sa prípadne zmenilo. Potom si zacvičím, zaplávam a výdatne sa naraňajkujem. Vyrazím na rokovania – firemné alebo za inštitúcie, ktoré reprezentujem, niekedy na konferencie alebo porady. Domov sa zriedka dostanem pred šiestou večer. Nasleduje večera a debaty v kruhu rodiny – čo, kto, ako zažil v tento deň. Po desiatej, keď syn ide spať, sadám k počítaču a asi do pol jednej sa pripravujem na ďalší pracovný deň, odpovedám na maily, píšem správy, reporty, analýzy, tvorím prezentácie a podobne. Bez každodennej prípravy nie je možné byť úspešný na druhý deň.
Čo rozhodlo o Vašom smerovaní po skončení strednej, resp. vysokej školy?
Navštevoval som matematicko-informatické gymnázium, bavila ma matematika, fyzika a programovanie, a teda moja cesta vedúca k štúdiu na fakulte elektrotechniky a informatiky bola prirodzená. Vyštudoval som kybernetiku, čo znamená v dnešnom ponímaní informatiku.
Ako si spomínate na začiatky Vašej profesionálnej kariéry?
Po ukončení štúdia som zostal na vysokej škole pôsobiť ako asistent, ale súčasne aj ako študent doktorandského štúdia. Asi po roku ma však zlákala prax a začal som sa venovať vývoju digitálnych aplikácií, konkrétne vývoju nových, na vtedajšiu dobu, veľmi moderných digitálnych dochádzkových systémov na magnetické karty. Neskôr som sa tiež priblížil k manažmentu a predaju audio, video a digitálnej techniky.
Prezradíte nám, čo stojí za Vašimi dosiahnutými úspechmi? Ktorý z nich si ceníte najviac?
Aj keď to bude znieť staromódne, tak je to odhodlanie, tvrdá práca a dobrá medziľudská komunikácia. Za najväčší úspech považujem to, že popri mnohých pracovných úspechoch a vyťažení mám výborné rodinné zázemie, manželku a tri super deti, ktorým vďačím za to, čo som.
Akým smerom by sa podľa Vás malo uberať odborné školstvo na Slovensku?
Odborné školstvo by malo pripravovať absolventov stredných škôl na to, čo potrebujú a budú od nich potrebovať firmy a zamestnávatelia hneď po ukončení strednej školy, alebo výborne pripraviť na štúdium na vysokej škole v danom odbore.
SPŠE Prešov sa snaží byť aktívnou školou. Je slovenským lídrom vo vzdelávaní v oblasti IT a elektrotechniky. Popri členstve v iných organizáciách je škola zároveň členom ITASu či Digitálnej koalície. Ako hodnotíte spoluprácu so SPŠE?
Spolupráca so SPŠE Prešov je mojou osobnou veľmi pozitívnou skúsenosťou. Som veľmi rád, že je na Slovensku škola, ktorá sa nielen nebojí púšťať sa do neprebádaných oblastí, obsadzovať aj medzinárodné súťaže, ale hlavne som rád, že je práve v najperspektívnejšom odbor, akým sú práve IT a digitálne technológie.
Aké znalosti a zručnosti by podľa Vás mali spĺňať absolventi našej školy, aby sa úspešne uplatnili v živote?
Prvoradé je byť výborne pripraveným po odbornej stránke, a teda perfektne ovládať svoj odbor. Na úspech to však nestačí. V zamestnaní človek pracuje s ostatnými kolegami z domova, ale aj zo zahraničia a musí sa s nimi vedieť dohovoriť = jazyky, a tiež zladiť sa = práca v tíme a na projektoch. Bez spoločenského rozhľadu zostane človek sám a bez znalosti matematiky a kritického pohľadu zasa zostane chudobným. Takže asi toto všetko by mal vedieť budúci úspešný mladý človek.
Čo by ste odkázali našim študentom v začiatkoch budovania ich vlastnej kariéry?
Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku! Dôležitá je príprava – počas štúdia ako aj v začiatkoch kariéry. Asi najdôležitejšie je mať konkrétny cieľ, naštudovať si ho detailne, ísť za ním, presvedčiť zopár ďalších a nevzdávať sa. Aj keď to nie vždy vyjde, ale vždy to človeka buď posilní úspechom, alebo obdarí skúsenosťou.
Ďakujeme za rozhovor a želáme Vám, aby sa Vám darilo napĺňať svoje vízie.