2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

Víťazstvo na krajskom kole súťaže ENERSOL

Vo štvrtok 7. 3. 2024 prebiehalo krajské kolo súťaže ENERSOL na Strednej odbornej škole technickej v Humennom. Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a metodickým, organizačným  a odborným garantom je Štátny inštitút odborného vzdelávania. Cieľom súťaže je prehliadka stredoškolských projektov riešiacich teoretické a praktické úlohy zamerané na úspory energie, hľadanie a využívanie obnoviteľných zdrojov energií. Súťaž prebieha v troch kategóriách, a to hlavnej, tvorivej a propagačnej.

Do tvorivej kategórie sa zapojil aj náš žiak Rastislav Andraščík zo IV. A triedy so svojím projektom s názvom Skleník riadený Arduinom. V tejto kategórii sa využívajú tvorivé schopnosti žiakov v spolupráci so svojimi učiteľmi a vysokými školami. Výsledkom tejto spolupráce je vytvorenie výrobkov. Práce v tejto kategórii sú náročné z časového hľadiska, materiálovo a finančne náročné na zhotovenie výrobkov.

V rámci krajského kola sa náš žiak so svojím projektom umiestnil v danej kategórii na vynikajúcom 1. mieste a postúpil na celoštátne kolo, ktoré sa uskutoční 8. – 10. apríla na Strednej odbornej škole podnikania v remeslách a službách v Senici.

Čo nám o svojom projekte povedal Rastislav?

„Môj projekt Skleník riadený Arduinom je nielen praktickým nástrojom pre pestovanie rastlín, ale aj skvelou učebnou pomôckou. S pomocou Arduina a rôznych snímačov, ako sú snímače vzdialenosti, teploty, vlhkosti vzduchu a vlhkosti pôdy, tento systém poskytuje živú ukážku, ako technológia môže automatizovať a optimalizovať podmienky pre rast rastlín. Študenti môžu v reálnom čase sledovať, ako sa menia podmienky v skleníku a ako systém na tieto zmeny reaguje, čo im poskytuje praktické poznatky o dôležitosti každého z týchto faktorov pre rast rastlín. Tento projekt tak otvára dvere k lepšiemu porozumeniu agrikultúrnych technológií a vede o rastlinách, a zároveň motivuje k vlastným experimentom a inováciám v oblasti automatizácie pestovania.“

Žiakovi gratulujeme, ďakujeme za reprezentáciu školy a prajeme mu veľa úspechov na celoštátnom kole.

Ing. Martin Broda, PhD.

ROBOCUP 2024

Po dvoch rokoch, kedy sme organizovali RoboCup na našej škole, prevzala štafetu organizátora  v dňoch 06. 03. 2024 – 08. 03. 2024 SPŠE na Zochovej ulici v Bratislave. Privítali nás v krásnom prostredí priamo pod Bratislavským hradom v historickej budove školy. Súťaž oživili súťažiaci z Chorvátska, ktorí budú mať národný RoboCup v dňoch 23. - 24. 03. 2024, na ktorý nás srdečne pozvali. Z Prešova sme vyrazili v skorých ranných hodinách a vlakové kupé sa na niekoľko hodín premenilo na dielne a počítačové učebne. Takže ani nevieme ako a vystúpili sme v Bratislave, kde nás čakal riaditeľ súťaže Miro Kohút a ochotne nám pomohol previesť všetko vybavenie autom.

Našu školu na súťaži reprezentovali nasledujúce tímy:

V kategórii OnStage súťažil tím:

BananaBots: (Ema Karabinošová II. B, Veronika Boháčová I. SA, Tamara Spišovská I.SA, Tomáš Čakan I. C, Pavol Emanuel Laban I. SA, Lukáš Kičura I. B), ktorý  vybojoval 1. miesto.

Tím Robko: (Samuel Kovaľ III. C, Tadeáš Taiš II. B, Radovan Biroš II. B a 

Adrián Tomko III. C) súťažil v kategórii Robotická ruka – 1. miesto a Rescue maze – 3. miesto.

Tím Mushrooms: (Ema Lujza Kohániová III. B, Igor Višňovský III. B, Martin Zayonc III. B, Tomáš Jevčák III. B), ktorí skončili na krásnom 3. mieste v kategórii Soccer lightweight.

Rozhodcovia ocenili, že prišli s novými robotmi a ako prví reprezentovali našu školu, pre nás  v novej kategórii.

Tím “HTL”: (Patric Hric III. B, Adrián Paľa III. B, Marek Boháč III. B a 

Tomáš Pribula III. B) súťažil v kategórii Rescue simulation Erebus s umiestnením na 1. mieste.

Tím !focus(): (Marek Štofánik a Filip Bodor IV. SA) sa umiestnili na 3. mieste v kategórii Rescue simulation Erebus.

Mgr. Zdenka Liščinská, Slávka Triščíková, Ing. Peter Vargovčík

Zenit 2024

Celoslovenské finále ZENIT 2024 v elektronike sa konalo od 18. 3. do 21. 3. 2024 na Spojenej škole    v Banskej Bystrici. Bol to 40 ročník ZENITu. Elektronici súťažili v dvoch kategóriách. Kategória A - žiaci 3. - 4. ročníka a kategória B - žiaci 1. - 2. ročníka. V každej kategórii bolo po 16 žiakov z celého Slovenska, ktorí postúpili z krajských kôl. 

Časový harmonogram bol maximálne využitý a začal v pondelok 18. 3. 2024 už po príchode súťažiacich. Mali sme veľmi kvalitnú prednášku o meraní neelektrických veličín. Prezentácia bola spojená s praktickou časťou, kde nakoniec žiaci merali snímače pri mínus 78 ºC, pri teplote  trojného bodu vody 0,01 ºC a pri teplote plus 150 ºC. Videli sme prípravu kalibračných hodnôt -78 ºC, +150 ºC. Veľmi zaujímavá bola príprava vody ( 0,01 ºC) v sklenenej banke, kde bola voda v 3 skupenstvách hmoty súčasne - plyn, kvapalina a pevná látka, za termodynamickej rovnováhy. Vybavenie bolo špičkové a odpor snímača teploty sa meral na 6 desatinných miest. To bola predpríprava na nasledujúci deň. 

V utorok ráno 19. 3. 2024 bola teoretická časť súťaže, kde žiaci v teste mali písomne odpovedať na 30 otázok. Po obede nasledoval komplexný projekt v oblasti elektroniky. V tejto časti bolo úlohou analyzovať elektronický obvod, ktorý budú robiť nasledujúci deň v rámci praktickej časti. Cieľom je otestovať schopnosť porozumieť zadaniu, schopnosť spojiť teoretické a praktické znalosti a kreativitu. Na pokusnom poli sa robil presný voltmeter, ktorý snímal úbytok na špeciálnom rezistore pre meranie teploty. Po večeri nasledovalo slávnostné otvorenie 40. ročníka súťaže a spoločenský program.

V stredu 20. 3. 2024 bol doslova celý deň na praktickú realizáciu. Rozsah a náročnosť bola veľká a porota sa rozhodla predĺžiť čas na stavbu aj oživenie. Väčšina súťažiacich to aj tak nedokončila. To ale neznamená, že boli neúspešní. Všetci dostali výrobok, chlorid železitý aj malé praktické darčeky. Získali cenné skúsenosti aj vedomosti do budúcna.

Posledný deň na Zenite sme boli na exkurzii vo firm, ktorá vyrába aj veľmi náročné dosky plošných spojov (12 vrstvové a iné špeciality). Prešli sme skoro celý proces od prípravy až po konečný otestovaný produkt DPS. Po exkurzii nasledovalo vyhlasovanie výsledkov v jedálni školy a ocenenia pre najlepších v každej kategórii. Ceny pre víťazov boli extrémne hodnotné.

Z našej školy sa v kategórii A - žiaci 3. - 4. ročníka, umiestnil Martin Modranský zo IV. C na 8. mieste. V kategórii B - žiaci 1. - 2. ročníka, bol Jakub Mašlonka z II. C na 6. mieste. 

Okrem súťaže v elektronike sme mali dvoch žiakov v súťaži programovania. Tá bola od 19. 3. 2024 do 21. 3. 2024 tiež v Spojenej škole. V  kategória B, bol Tomáš Neupauer na 3. mieste. Samuel Brinko zo IV. B obsadil 6. miesto kategórii WebDeveloper.

Ďakujeme organizátorom Zenitu za prípravu, starostlivosť a realizáciu tohto náročného podujatia. Ďakujeme aj našim žiakom za dôstojnú reprezentáciu.

Bc. Ján Haluška

Výsledky krajskej prehliadky SOČ 2024

Aj v tomto školskom roku sa študenti našej školy zúčastnili krajskej prehliadky SOČ, ktorá sa uskutočnila po  dňa 26. 3. 2024 v priestoroch SOŠ technická v Prešove. Z našej školy sa jej zúčastnilo 7 študentov s 7 prácami. 

Práce našich študentov, aj v tomto  ročníku potvrdili svoje kvality pri realizácií projektov. To sa ukázalo v odbore 11 Informatika, kde žiaci obsadili popredné priečky v podobe prvého a tretieho miesta. Taktiež v odbore 12 Elektronika, hardvér a mechatronika a 9 Strojárstvo obsadili naši študenti popredné miesta.  

V odbore Informatika získal prvé miesto žiak – Marko Čelovský z III.SB triedy s prácou „Yazda“. 

Marko navrhol revolučnú platformu zameranú na modernizáciu  priemyslu z oblasti autoškoly. Týmto spôsobom chce uvoľniť inštruktorom čas, aby sa mohli viac venovať tomu, čo robia najlepšie a zároveň im poskytnúť nástroje na sledovanie pokroku študentov a efektívnejšie riadenie ich autoškôl.

Hlavným cieľom práce bolo vytvoriť mobilnú aplikáciu, ktorá umožní študentom rýchlo a jednoducho plánovať jazdy a mať prehľad o svojom pokroku. Aby došlo k návrhu aplikácie, rozhodol sa využiť React Native a Firebase. 

Aplikácia študentom umožňuje vykonávať aj cvičné testy autoškoly a sledovať svoj postup vo výučbe, či už jazdami, testami alebo teóriou. Vďaka flexibilite tejto platformy je schopní tieto služby poskytnúť prakticky každej autoškole. Celá aplikácia bola navrhovaná s dôrazom na UI/UX tak, aby zároveň s dobrou funkčnosťou dokázala uspokojiť používateľa, aj po dizajnovej stránke. Dôraz bol tiež kladený na to, aby bola intuitívna a zvládol ju používať takmer každý.

Primárnym cieľom je získať spätnú väzbu z pilotného testovania od testerských autoškôl a postupne optimalizovať aplikáciu na základe ich potrieb a pripomienok. Rozšírenie užitočnosti aplikácie  pre autoškoly a manažérov je tiež dôležité, spolu s dôrazom na to, aby bola intuitívna a používateľsky prívetivá. 

Tiež v kategórií Informatika  získal tretie miesto - Bajus Krištof z IV.SA triedy s prácou „Mobilná aplikácia pre efektívne odpadové hospodárstvo“. 

V súčasnej dobe nám technologický pokrok prináša stále nové možnosti a príležitosti v rôznych oblastiach nášho života. Jednou z oblastí, ktorá sa neustále vyvíja, je efektívnejšie riadenie odpadu a zlepšenie spôsobov, ako zvládať environmentálne výzvy. Krištof je presvedčení, že naše mesto Prešov, by malo byť lídrom v implementácii moderných technológií na podporu udržateľného rozvoja a zlepšenia životnej kvality svojich obyvateľov. V kontexte tejto problematiky  sa preto rozhodol zamerať na vytvorenie mobilnej aplikácie, ktorá by uľahčila a zefektívnila proces lokalizácie a identifikácie najbližších odpadových kontajnerov v reálnom čase.

Cieľom tejto práce je preto vytvoriť mobilnú aplikáciu, ktorá umožní užívateľom rýchlo a efektívne lokalizovať najbližšie odpadové nádoby na základe ich aktuálnej polohy a preferencií. Táto aplikácia by mohla viesť k zvýšeniu pohodlia a účinnosti pri nakladaní s odpadom, ako aj k znižovaniu environmentálneho zaťaženia v našom meste. Pre dosiahnutie efektívneho výsledku bolo nutné vytvoriť algoritmy na rozpoznávanie recyklačných symbolov a prácou s otvorenou databázou mesta Prešov, implementovať funkciu zobrazovania najbližších odpadových nádob na základe aktuálnej polohy používateľa, vyvinúť algoritmy na vyhľadávanie odpadových nádob v meste Prešov a ich filtrovanie podľa rôznych kritérií a navrhnúť a implementovať užívateľsky prívetivé rozhranie aplikácie s informáciami o separovaní odpadu. 

Táto aplikácia predstavuje jedinečný produkt na trhu, keďže podobný nástroj sa doposiaľ nenachádza. Tento fakt  otvára obrovskú príležitosť a perspektívu. Doteraz  sa Krištof stretol len s pozitívnymi ohlasmi a hodnoteniami, čo ho napĺňa nádejou na skutočné využitie aplikácie v praxi. Tieto reakcie ho utvrdzujú v tom, že  si správne zvolil tému a zvolil správnu cestu na jej riešenie.

Ďalšími úspešným riešiteľom na krajskej prehliadke SOČ je Martin Modranský z  IV. C triedy, ktorí v kategórií Elektronika, hardvér a mechatronika obsadil prvé miesto s prácou Solárna nabíjačka s MPPT algoritmom.

Táto práca vznikla za účelom preskúmania a vytvorenia zariadenia, ktoré dokáže využiť plný potenciál solárnych panelov. V posledných rokoch ide obnoviteľná energia do popredia a s tým súvisí aj využitie solárnych panelov. Ich technológia zatiaľ nie je efektívna, komerčné solárne panely majú efektivitu cca 20-25%, preto je dôležité nájsť spôsob ako docieliť plné využitie účinnosti, ktorú dnes solárne panely ponúkajú. Pri väčších solárnych systémoch, ktoré sa montujú na strechy domov alebo veľké systémy či rovno solárne farmy už dnes využívajú technológiu MPPT pre vyťaženie maxima. Aplikácia tejto technológie však chýba pri malých systémoch skladajúcich sa z jedného či dvoch kompaktných solárnych článkov. Takéto systémy sa vyskytujú v stanových táboroch či kempoch. To je oblasť do ktorej táto práca zasahuje.

Hlavným cieľom tejto práce bolo zostrojiť nabíjací obvod, ktorý dokáže nabíjať pripojené zariadenia pomocou nabíjacieho protokolu Quick Charge, ktorý bezpečne a rýchlo nabije požadované zariadenie. To všetko s aplikovaním Maximum power point trackingu (MPPT), ktorý zabezpečí správne impedančné prispôsobenie panela. Na dosiahnutie týchto cieľov bolo nutné navrhnúť vstupný stupeň pre napájanie riadiacej elektroniky, stupeň vykonávajúci MPPT a naprogramovanie riadenia algoritmu MPPT. Pre úplnú autonómiu sa rozhodol zautomatizovať natáčanie stanice za slnkom. Preto Martin navrhol mechanizmus natáčania za svetlom na základe údajov zo senzorov osvetlenia. 

A poslednou prácou, s ktorou sa chceme pochváliť je práca Frederika Bartoša z IV.A triedy, ktorý v kategórií Strojárstvo získal druhé miesto s prácou „Stroj na výrobu cukrovej vaty“. 

Hlavným cieľom tejto práce bolo zostrojiť funkčný, finančne nenáročný a spoľahlivý stroj na výrobu cukrovej vaty, ktorý by svojou konštrukciou a použitými komponentmi vyhovoval dnešným kritériám, spĺňal bezpečnostné, hygienické a funkčné normy a mohol byť plne využívaný k svojmu účelu –výrobe cukrovej vaty. Veľmi dôležitým aspektom pri výrobe tohto stroja bola podmienka, aby bolo jeho zostrojenie finančne prístupné, no aby dokázal konkurovať aj profesionálnym sériovo vyrábaným strojom dostupným na trhu. Bežne dostupné sériovo vyrábané stroje, ktoré si zakupujú podnikatelia stoja aj okolo 1000EUR, Frederikovi sa náklady na jeho zostrojenie pohybovali okolo 200 EUR. Najzložitejšie bolo vymyslieť a zostrojiť konštrukciu stroja, ktorú navrhol pomocou programu Autodesk Inventor, a technické výkresy ďalej posunul do strojárenskej firmy, kde mu z plechov o hrúbke 1mm vypálili laserovou vypaľovačkou jednotlivé druhy plechov. Najzakladanejším elektrickým prvkom tohto stroja je regulátor teploty, ktorým reguluje výšku teploty výhrevného telesa. Princíp funkčnosti stroja a výrobe cukrovej vaty spočíva v roztopení tuhého cukru a jeho rýchleho natiahnutia a ochladenia v priestore. Ohrev prebieha v rotačnom výhrevnom telese, ktorého teplota sa pohybuje okolo 180°C a ochladenie a natiahnutie je zrealizované pomocou odstredivej sily – vyvrhnutím cukru z rotujúceho výhrevného telesa cez jemné otvory. Plán v najbližšej budúcnosti je si s týmto strojom aj privyrobiť na sezónnych akciách akými sú jarmoky, dedinské udalosti, oslavy... 

Súťažiaci z prvého a druhého miesta postúpili na celoštátnu súťažnú prehliadku SOČ 2024, ktorá sa uskutoční prezenčne 24. – 26. apríla 2024. Organizátorom súťaže je SOŠ veterinárna v Nitre.

Všetkým zúčastneným študentom, ktorí reprezentovali našu školu na krajskej prehliadke SOČ ďakujem za ich čas, snahu a účasť na tejto prehliadke. Zároveň chcem zaželať všetkým postupujúcim do celoštátnej prehliadky SOČ veľa šťastia a úspechov.

Študenti sa umiestnili v jednotlivých súťažných odboroch nasledovne: 

Súťažný odbor: 9 Strojárstvo

Miesto

Meno a priezvisko

Trieda

Názov súťažnej práce

 

2.

Bartoš Frederik

IV.A

Stroj na cukrovú vatu

postup na celoštátne kolo SOČ

Súťažný odbor: 11 Informatika

Miesto

Meno a priezvisko

Trieda

Názov súťažnej práce

 

1.

Marko Čelovský

III.SB

Yazda

postup na celoštátne kolo SOČ

3.

Bajus Krištof

IV.SA

Mobilná aplikácia pre efektívne odpadové hospodárstvo

 

Súťažný odbor: 12 Elektronika, hardware a mechatronika

Miesto

Meno a priezvisko

Trieda

Názov súťažnej práce

 

1.

Martin Modranský

IV.C

Solárna nabíjačka s MPPT algoritmom

postup na celoštátne kolo SOČ

Súťažný odbor: 14 Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie

Miesto

Meno a priezvisko

Trieda

Názov súťažnej práce

5.

Rastislav Andraščík

IV.A

Skleník

6.

Filip Rokyta

IV.SA

Autoškola

Súťažný odbor: 15 Ekonomika a riadenie 

Miesto

Meno a priezvisko

Trieda

Názov súťažnej práce

5.

Dominik Pohl

IV.F

Chcem podnikať - zostavenie podnikateľského plánu vlastnej firmy

Ing. Ondrej Kontura

Týždenná mobilita učiteľov odborných predmetov z Ljubljany

Dvojica učiteľov, Aleks Turk a Žiga Kralj, zo Strednej odbornej školy elektrotechniky a informatiky a technického gymnázia VEGOVA v Ljubljane sa zúčastnila v rámci programu Erasmus+ mobility Job shadowing v týždni od 4. marca do 7. marca 2024. Ich cieľom bolo získať pohľad na vzdelávací systém v iných krajinách a aplikovať získané poznatky naspäť na svojej škole.

Počas svojho pobytu mali príležitosť participovať na vyučovaní, ktoré prebiehalo na hostiteľskej škole. Stretnutia so žiakmi a spolupráca s miestnymi učiteľmi im umožnili získať dôležitý pohľad na výučbu odborných predmetov, ktoré títo učitelia v Slovinsku vyučujú.

Alex a Žiga sa venovali „tieňovaniu“ (job shadowing), pozorovali ako sa na hostiteľskej škole realizuje vzdelávanie. Zaznamenali používané metódy výučby a technológie, ako aj softvér využívaný počas vyučovania. Ich pozorovania priniesli niektoré odlišnosti voči ich domácej škole.

V pondelok sa zúčastnili stretnutia s vedením školy, kde prebehla diskusia o stave školstva na Slovensku a v Slovinsku, učiteľoch a podobných témach. Počas týždňa sa pravidelne stretávali spoločne s učiteľmi odborných predmetov Jánom Vavrekom a Martinom Šechným a Erasmus+ koordinátorkou Martinou Gogovou a diskutovali svoje postrehy. Táto interakcia im poskytla príležitosť zdieľať svoje postrehy a diskutovať možnosti aplikácie nových poznatkov do svojej vlastnej výučby a vzdelávacieho procesu.

Celkový prínos tejto Erasmus+ mobility je viacdimenzionálny. Okrem získania nových poznatkov a skúseností umožnila aj vzájomnú výmenu nápadov a osvedčených postupov medzi učiteľmi rôznych kultúr a prostredí. Tieto skúsenosti zohrávajú kľúčovú úlohu pri neustálom zlepšovaní kvality vzdelávania a pri príprave študentov na vstup do globalizovaného sveta.

Mgr. Martina Gogová, PhD.

Exkurzia vo firme Diebold-Nixdorf

Dňa 7. 3. 2024 sa žiaci III.SA a dvaja sprevádzajúci učitelia zúčastnili exkurzie v nadnárodnej firme Diebold-Nixdorf, ktorá má vysunuté pracovisko v Košiciach. Firma sa zaoberá poskytovaním služieb, softvéru, hardvéru a bezpečnosti klientom po celom svete. Ide najmä o nasadzovanie a údržbu bankomatov v rámci bankovníctva a samoobslužných pokladníc a panelov určených pre objednávanie tovaru v rámci maloobchodu.

Žiaci boli rozdelení do niekoľkých skupiniek a postupne sa premiestňovali cez šesť stanovíšť, kde ich už čakali na slovo vzatí odborníci zastávajúci všakovaké pracovné pozície vo firme. Každé stanovište bolo zamerané na inú pracovnú oblasť, no všetky sa navzájom istým spôsobom prelínali. Išlo o oblasť ekonomickej správy, projektový manažment, monitoring, aplikačný servis, serverovňa a relaxačná miestnosť so simulovaným pracovným pohovorom. Na každom stanovišti boli žiaci najprv uvedení do danej problematiky, ktorou sa zamestnanci v tej či onej oblasti najlepšie vyznali a potom nasledoval priestor na otázky či krátka diskusia. Po ukončení tohto ,,turné“ nabitého kvantom informácií sme sa opäť zhromaždili v prezentačnej miestnosti, kde sme kvôli časovej tiesni už iba v rýchlosti zhodnotili naše dojmy a pocity v pripravenom dotazníku spätnej väzby.   

Spoločnosť nám pripravila exkurziu na takej úrovni, na akej sa skutočne nachádza, teda na vysokej, nadnárodnej. Po odchode z nej sme boli doslova nasiaknutí ,,pachom“ príjemnej, no serióznej firemnej kultúry  a poniektorí žiaci si odvážne predstavovali. aké by to bolo parádne jedného dňa pracovať práve tam, v Diebol-Nixdorf. 

Ing. Peter Kačur, Ing. Tibor Roland

Aktivity tried

Bowling – triedna akcia I. SB

Dňa 13. 03. 2024, počas EČMS z cudzieho jazyka trieda, I. SB strávila toto popoludnie športovo. V rámci teambuildingovej akcie sa zúčastnili na Bowlingu pri trati.  6 dráh bolo obsadených triedou, v počte 30 žiakov, kde boli rozdelení do 6 družstiev. Aj napriek tomu nikomu nešlo o víťazstvo, ale prvoradá bola zábava a utužovanie kolektívu. Niektorí si bowling zahrali prvýkrát v živote. Všetci sa dobre odreagovali a zasmiali.

Kolektív I. SB

Motokáry Veľký Šariš

Dňa 13. 3. 2024, počas EČMS z anglického jazyka, sa naša trieda II.SB s triednou učiteľkou pani Mgr. Gajdošovou a pani učiteľkou Ing. Šandrejovou stala pretekármi na motokárach vo Veľkom Šariši.  Niekoľkí z nás sa stali nováčikmi so svojimi prvými kolami na trati a niekoľkí z nás si upevnili skúsenosti, ukázali skrytý talent a zajazdili niekoľko týždenných a osobných rekordov. Počas týchto chvíľ sme si upevnili vzťahy v kolektíve, zažili niekoľko tesných situácií pri bariérach, no hlavne sme si to všetci spolu užili a poriadne sa zasmiali.

Patrik Gajdoš, II. SB

Športová noc na SPŠE

Po maturitných skúškach si musia vydýchnuť žiaci, ale aj učitelia. Tak sme sa 15. 3. 2024 zišli s kolegami na druhom ročníku Športovej noci. Takmer dvadsať učiteľov a priateľov školy sa zišlo na športovo – spoločenskej akcii, kde si aktívne oddýchli a nabrali aj psychické sily do zvyšku školského roka. V uvoľnenej a pohodovej atmosfére sme si zahrali volejbal, bedminton, basketbal, stolný tenis, šípky  či stolný futbal. Sily sme načerpali pri skvelom boršči a iných pochutinách. Novinkou bolo elektronické športovanie na XBOX kinect. Niektorí vydržali športovať do neskorých nočných hodín a pokračovali aj nasledujúce ráno. Veríme, že ďalší ročník priláka ešte viac športuchtivých kolegov. Ďakujeme Nadácii SPŠE za príspevok na občerstvenie. 

Mgr. Štefan Dankovič

Okresné kolo v basketbale

Dňa 18. 3. 2024 sa naši žiaci zúčastnili finálového zápolenia okresného kola v basketbale stredných škôl. Hneď v prvom zápase proti SPŠ stavebnej si držali viacbodový odstup a aj keď sa súper snažil dobehnúť, naši chlapci sa nedali a zápas vyhrali v pomere 25:22. Druhý zápas proti Gymnáziu sv. Moniky sme opraty držali pevne rukách až do posledného hvizdu a vyhrali 24:13. Po zaslúžených víťazstvách sa môžu naši borci tešiť s postupu na krajské kolo. Našim reprezentantom blahoželáme a držíme prsty v ďalšom basketbalovom turnaji.

Mgr. Viktor Mačák

Okresné kolo v bedmintone

Okresné kolo v bedmintone máme za sebou. V stredu 20. 3. 2024 sa naši bedmintonisti zúčastnili okresné kola v bedmintone žiakov stredných škôl. Súťaže sa zúčastnilo celkovo desať škôl. Družstvá boli rozdelené do troch skupín. Naši chlapci dostali do skupiny favorita súťaže GJAR, SOŠ služieb a SZŠ sv. Bazila Veľkého. Posledné dve menované školy sme zdolali hladko 3:0 na zápasy, zahrali si všetci traja reprezentanti. Proti GJAR sme ukázali snahu a bojovnosť, bohužiaľ v každom stretnutí zvíťazili skúsenosti a väčšia herná kvalita a zápas sme prehrali 0:3. V celkovom poradí sme obsadili 4. miesto, víťazom sa stalo GK2. Našim chlapcom ďakujeme za reprezentáciu školy.