Spoločnosť T-Systems Slovakia bola na Slovensku založená v roku 2006, s cieľom poskytovať služby outsourcingu informačno-komunikačných (IKT) riešení pre globálnu korporátnu klientelu koncernu Deutsche Telekom AG. Vznikla ako dcérska spoločnosť T-Systems International GmbH, ktorá má sídlo v Nemecku a patrí do globálnej skupiny Deutsche Telekom AG. Slovenská firma poskytuje služby formou outsourcingu firemným zákazníkom v Nemecku, Európskej Únii, ale aj na globálnej úrovni. Svojou veľkosťou, šírkou záberu a kvalitou prispieva T-Systems Slovakia k tomu, že značka T-Systems je jednotkou na nemeckom trhu a patrí do veľkej štvorky poskytovateľov IKT služieb v Európe. Spoločnosť T-Systems Slovakia radíme k druhej najväčšej IT firme na Slovensku a k druhému najväčšiemu zamestnávateľovi na východe krajiny. Sme veľmi radi, že práve s takým silným partnerom môže naša škola – SPŠE v Prešove, spolupracovať v oblasti výučby odborných predmetov a v rámci pomoci budovania ethernet technológií školskej LAN infraštruktúry. Významnou osobnosťou, ktorá zastupuje T-Systems Slovakia je riaditeľ divízie Telekom IT – pán Ing. Juraj Girman. Štúdium ukončil na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach. Profesionálnu kariéru začal v spoločnosti Novitech, neskôr pracoval v RWE IT. Od roku 2008 je zamestnancom T-Systems Slovakia, od 1. augusta 2013 je riaditeľom servisnej línie Telekom IT a od minulého roka aj predsedom Správnej rady Košice IT Valley.
- Pán Girman, aká je Vaša pracovná náplň a čomu sa venujete ako riaditeľ servisnej línie Telekomu IT?
Telekom IT je organizácia, v ktorej pracuje na Slovensku vyše 1000 zamestnancov a sme slovenskou časťou DT IT GmbH, ktorá je v koncerne Deutsche Telekom zodpovedná za vývoj, implementáciu a prevádzku softvéru a IT systémov pre potreby skupiny. Popri zodpovednosti za jej chod mám v rámci T-Systems Slovakia na starosti interné IT a bezpečnosť.
- V minulom roku ste sa stali novým šéfom správnej rady združenia IT Valley. Čo Vám táto funkcia priniesla?
Priniesla mi hlavne poznanie, že riadiť klaster je niečo úplne iné, ako riadiť firmu. Vďaka KEITVA mám však možnosť spoznať veľké množstvo zaujímavých ľudí a dúfam, že aj pomôcť IT sektoru a regiónu.
- Čo bolo rozhodujúcim faktorom, vďaka ktorému ste sa rozhodli študovať IT?
Priznám sa, že v čase keď som sa rozhodoval, bola veľmi populárna ekonómia, na štúdium ktorej som sa systematicky pripravoval. Rozhodnutie som zmenil tesne pred prijímacími skúškami a vyhrala Fakulta elektrotechniky a informatiky, ktorú som si nechával v zálohe. Nebol to ale úplne nelogický krok, vzhľadom na moju záľubu v elektronike a programovaní od detstva.
- Ako si spomínate na začiatky Vašej profesionálnej kariéry?
Veľmi rozpačito. Priznám sa, že mi trvalo 2-3 roky, kým som si vybral smer. Od začiatku som vedel, že nie som typickým technikom a že neobsedím len za počítačom a potrebujem kontakt s rôznymi ľuďmi. To sa mi podarilo dosiahnuť na pozícii SAP konzultant a odtiaľ už asi náhodou som sa ocitol v manažmente.
- Čo považujete za svoj najväčší úspech?
Najväčším úspechom je nepochybne vybudovanie organizácie Telekom IT v rámci T-Systems Slovakia. Spolu s tímom sa nám podarilo presvedčiť nemeckých partnerov z Deutsche Telekom, že Košice sú práve tým pravým miestom pre ich služby. Narástli sme z vtedajších 280 zamestnancov na terajších 1000. Rast nebol len v počte ľudí, ale aj v zložitosti úloh.
- V čom vidíte silnú stránku IT?
IT je budúcnosť. Vďaka prepojenosti ste súčasťou globálneho sveta so všetkými jeho príležitosťami a vďaka digitalizácii bude IT súčasťou absolútne každej oblasti nášho života.
- Čo môže ponúknuť spoločnosť T-Systems Slovakia absolventom našej školy?
Neponúkame u nás len zamestnanie, ale miesto, kde ľudia môžu spoločne rásť. Ja viem, že to môže znieť ako klišé, ale spoločne sa snažíme budovať miesto, kde sa ľudia cítia dobre a dokážu sa realizovať v rámci práce na zaujímavých projektoch v internacionálnom prostredí.
- Čo si myslíte, ako by mali IT firmy motivovať, prilákať a udržať absolventov, aby sa rozhodli ostať na Slovensku a neodchádzali do zahraničia?
Myslím si, že tu nestačí len aktivita IT firiem. IT sektor je významný pre tvorbu kvalitných pracovných miest. Odhaduje sa, že v košickom regióne pracuje v IT sektore okolo 11000 ľudí, ktorí sa podieľajú 14-timi percentami na HDP. Dovoľujem si povedať, že už dnes sa v našich IT firmách robia kvalitné a svetové veci a absolventi majú prečo zostať. Je preto našou spoločnou povinnosťou – firiem, škôl, rodičov, samosprávy a rôznych regionálnych inštitúcií – využiť túto príležitosť. Po príklady netreba chodiť ďaleko, pozrite na Krakov a Brno.
- Aké odborné a ľudské kvality musia spĺňať Vaši novoprijatí zamestnanci, teda aj absolventi SPŠE?
Popri rôznych znalostiach ako sú programovanie, znalosti operačných systémov a sietí, sú pre nás dôležité aj mäkké zručnosti. Moderné IT už nie je iba o technickej práci, ale o kontakte so zákazníkom a práci v tímoch na komplexných úlohách, kde sa využíva kreativita jednotlivca a tímu.
- Ako hodnotíte spoluprácu so SPŠE pri budovaní ethernet technológií školskej LAN infraštruktúry?
Sme veľmi radi, že naši kolegovia mohli pomôcť pri dizajne Vašej LAN infraštruktúry. Je to nádherný príklad spolupráce medzi firmou a školou, kde sme sa spoločne niečo naučili. Počul som len pozitívne ohlasy na obidvoch stranách.
- Ako hodnotia zamestnanci T-Systems Slovakia prácu s našimi študentmi pri výučbe odborného predmetu IKT – práca na projektoch?
Hodnotia to ako novú a pozitívnu skúsenosť. Predsa len sme učiteľmi-amatérmi a táto práca nie je jednoduchá. Sú však veľmi radi, že sa môžu podeliť o svoje vedomosti a stretnúť zaujímavých mladých ľudí.
- Ako vidíte budúcnosť výučby odborných predmetov za určitých podmienok realizovanú odborníkmi z firiem?
Myslím, že sa jedná o veľmi dobrý spôsob ako pomôcť firme a škole zároveň. Vaši študenti majú prístup k aktuálnym znalostiam z praxe a zamestnanci firiem prispievajú k výchove ďalšej generácie, nielen znalosťami, ale aj svojím vlastným príkladom.
- Aké sú Vaše pracovné vízie do budúcnosti?
V rámci T-Systems Slovakia je to ďalší rozvoj organizácie. Máme kopu plánov ako ďalej rozširovať naše zodpovednosti, dotiahnuť nové veci do Košíc a rysuje sa nám aj práca na výskume pre Deutsche Telekom. Chceme prediskutovať ďalšie smerovanie IT Valley. Ale tu nechcem predbiehať.
- Čo by ste zaželali našej škole k jej 65. výročiu?
Vaša škola je pre mňa príkladom modernej strednej školy. Želám Vám dobrých študentov, pedagógov, veľa nápadov a úspechov vo všetkom, čo robíte. Úprimne Vám ďakujem za všetko, čo robíte pre našu budúcnosť.