Exkurzia v PANASONIC Krompachy
Študenti tried III.B a III.F sa 13.5.2010 zúčastnili na exkurzii v Panasonic AVC Networks Slovakia v Krompachoch. Po privítaní nás rozdelili do dvoch väčších skupín. Jedna išla priamo do výrobnej haly a druha bola zoznamovaná prostredníctvom prezentácie so vznikom firmy Panasonic v Japonsku a so vznikom a vývojom firmy v Krompachoch.
Panasonic AVC Networks vznikol v roku 2000. Vyrábal plošné spoje do videorekordérov. Už o rok začal montovať videoprehrávače a videorekordéry, neskôr DVD rekordéry a kombirekordéry, čo je kombinácia DVD a videa. Pred dvoma rokmi v Krompachoch spúšťali výrobu Blu-ray prehrávačov. Prakticky celá produkcia ide na export. Najväčšími trhmi sú Nemecko a Veľká Británia. Panasonic AVC Networks Slovakia je jediným výrobným závodom na DVD, kombi a Blu-ray zariadenia v Európe.
Pred dvoma mesiacmi bola spustená výroba 3D Blu-ray prehrávačov pre celú Európu a Rusko. Na 3D prehrávačoch budú fungovať aj obyčajné DVD a Blu-ray tituly. Úspech 3D bude závisieť aj od ponuky titulov na prehrávanie. Panasonic vyrába aj 3D televízory – v českej Plzni.
Momentálne zamestnáva firma okolo 900 ľudí, pred krízou a počas sezóny – od leta do Vianoc – 1 200. Minulý rok vyprodukovali v Krompachoch okolo jedného milióna DVD a Blu-ray rekordérov a prehrávačov. Tento rok by mal počet narásť o pätinu.
Ďalej nás zoznamovali s organizáciou a výrobnými postupmi, ktoré sú realizované vo výrobnom procese. V poslednej časti sme sa zoznámili s produktmi, ktoré sa vyrábajú v Krompachoch aj s ukážkou 3D technológie na 3D TV.
Skupina, ktorá išla do výrobnej haly bola rozdelená ešte na dve polovice a obidve boli zoznamované priamo s procesom výroby na výrobných linkách, kde sa na začiatku vkladali plošné spoje a na ich konci boli hotové výrobky zabalené na expedíciu.
Na plošne spoje boli najprv osadzované vodivé prepojky. Na ďalšom pracovisku automaty osadzovali veľké súčiastky, ďalej sa osadzovali SMD súčiastky pomocou lepidla a na záver bolo pracovisko na pájkovanie pomocou cínovej vlny. Na inej linke sme videli, ako sa nanáša spájkovacia pasta na plošný spoj pomocou masky a následne sa tam umiestňujú SMD súčiastky a v peciach prebieha samotné spájkovanie. Na ďalšom pracovisku sa ručne osadzovali a spájkovali veľké súčiastky. Nasledovala montáž, kompletovanie a nastavovanie zariadenia. Na záver boli zariadenia balené spolu s dodanou dokumentáciou. V celom priebehu výroby je každé zariadenie mnohonásobne kontrolované a premeriavané, aby sa minimalizovali chyby, a aby každý výrobok bol v maximálnej kvalite.
Po absolvovaní prehliadky vo výrobnej hale sa obidve veľké skupiny vzájomné vymenili a priebeh exkurzie sa opakoval v opačných skupinách.
Exkurzia mala veľký prínos v tom, že študenti mali priamo na výrobných linkách možnosť zoznamovať sa s procesom výroby elektronických zariadení, s technologickými možnosťami, spôsobmi a postupmi pri príprave plošného spoja na osadzovanie súčiastkami, spôsobmi procesov osadzovania rôznych druhov súčiastok, ich spájkovaním a možnosťami kontrol a meraní v celom procese výroby.
V mene všetkých účastníkov exkurzie chcem poďakovať Ing. Hedvigovi za jeho ústretovosť a za jeho obsiahlu a výstižnú prezentáciu a výklad k organizácii a technológiám používaným v procese výroby.