Rozhovor mesiaca
Pavol Mirossay, výkonný riaditeľ IT Valley Košice, je príkladom úspešného mladého muža, ktorý vie, že za svoju kariéru nevďačí náhode či šťastiu, ale cieľavedomej práci a základom získaných v škole. Práve preto teraz realizuje aktivity, ktoré smerujú k podpore vzdelávania a cieľu udržať talentovaných mladých ľudí na východe Slovenska. Rozprávali sme sa s ním o jeho aktuálnych projektoch, o tom, čo mu pomohlo na jeho úspešnej ceste a zaujímalo nás aj jeho vnímanie SPŠE Prešov.
Pán Mirossay, ste výkonným riaditeľom úspešného klastra Košice IT Valley, ktorý začal svoj úspešný príbeh písať v r. 2007. Aká bola vízia tohto združenia v čase svojho vzniku a aká je dnes?
Pred rokom 2007 pracovalo v IT sektore v Košiciach a okolí menej než 1 000 ľudí. Múdri ľudia z regiónu, škôl a firiem si vtedy spolu sadli za jeden stôl a videli v Košiciach veľký potenciál práve v tomto sektore. Dnes zamestnáva viac ako 12 000 odborníkov. V čase príchodu veľkých IT investorov neboli vzdelanostné požiadavky na pracovníkov, ako sú dnes. Spočiatku išlo o jednoduchšie administrátorské práce, ktoré sa dali relatívne rýchlo naučiť. Dnes je veľký dopyt po práci s pridanou hodnotou. Takéto znalosti sa nedajú vybudovať za pár mesiacov. Dôkazom toho je, že takáto pracovná sila chýba aj vo väčšom počte v celej Európskej únii. Čo nás momentálne najviac trápi je odchod šikovných študentov po strednej škole mimo región, napríklad na vysoké školy v Českej republike. Pritom máme veľmi kvalitné univerzity priamo doma.
Čo je poslaním Košice IT Valley v súčasnosti? Aké aktivity realizujete, aby sa poslanie a ciele klastra podarilo napĺňať?
Momentálne svoje úsilie venujeme komunite a študentom stredných škôl. Počas minulého roka sa nám podarilo rozbehnúť množstvo úspešných komunitných stretnutí. Tie nám pomáhajú rozširovať znalosti. Okrem toho intenzívne spolupracujeme so štátnymi orgánmi na tom, aby sme tu priniesli ďalších zaujímavých investorov z IT sveta, no taktiež sme začali skúšobne vyučovať predmet na jednom z košických gymnázií. Verím, že sa nám tento prototyp podarí rozšíriť aj na ďalšie členské školy. Spoločne s našim partnerom sme rozbehli IT magazín INDEXMAG.SK, aby sme mohli prezentovať úspechy aj novinky z našich členských organizácií.
Žijeme v digitálnom veku, keď digitálne technológie menia svet. Vy ako výkonný riaditeľ IT Valley tento svet reprezentujte. Akým smerom sa bude podľa Vás uberať vývoj v oblasti IT?
To je naozaj veľmi náročné predpovedať. Vývoj za posledných 10 rokov bol extrémne rýchly. Pred dekádou sme len snívali o autonómnych automobiloch a dnes je to dostupná technológia. Na druhej strane trendy hovoria, že dátová analytika a strojové učenie budú veľmi dôležité.
Čo ovplyvnilo Vás pri rozhodovaní sa o svojom profesionálnom smerovaní po skončení strednej školy?
Už od malička som mal veľmi pozitívny vzťah k počítačom, aj keď v tej dobe neboli tieto technológie tak prístupné ako dnes. Už na strednej škole som sa venoval programovaniu. Moje ďalšie rozhodovanie bolo oveľa jednoduchšie. Prihlásil som sa na fakultu elektrotechniky a informatiky.
Počas svojej profesionálnej kariéry ste pracovali na viacerých projektoch na rôznych pozíciách. Priblížte nám, prosím, svoj doterajší životný príbeh.
Počas štúdia na vysokej škole som si našiel prácu. Od druhého ročníka som pracoval na polovičný úväzok. Najprv ako programátor v dvoch slovenských spoločnostiach, neskôr ako projektový manažér. Práca popri škole mi dala strašne veľa a výrazne zlepšila moju pozíciu na trhu práce. Aj vďaka tomu som si našiel zamestnanie v spoločnosti T-Systems ako líniový manažér. V nej som mal možnosť naštartovať svoju kariéru v medzinárodnom prostredí. Mal som mnoho príležitostí, ktoré som využil. Tieto skúsenosti mi veľmi pomohli v tom, že som sa dostal k riadeniu Košice IT Valley.
Na akom projekte aktuálne pracujete?
IT Valley vnímam ako jeden veľký projekt, na ktorom momentálne pracujeme spolu s Jurajom Girmanom - predsedom Správnej rady. Práca pre klaster, ktorý je neziskový je výrazne odlišná, ako klasické podnikanie. Snažíme sa preto robiť také aktivity, na ktoré naši členovia nemajú čas alebo priestor, ale sú potrebné na to, aby sa IT sektor naďalej rozvíjal. Tento rok by sme chceli priniesť ešte viac zaujímavých komunitných aktivít. Spoločne s ďalšími partnermi pracujeme na jednom väčšom projekte, ktorý sa bude snažiť udržať talentovaných študentov na východe Slovenska.
Čo je, podľa Vás, potrebné na to, aby sa človek vedel vyrovnať s novými a neustále sa meniacimi nárokmi?
Tým, ako sa svet exponenciálne mení, je potrebné, aby bol človek maximálne flexibilný. Nemôže sa pozerať iba na to, čo vie, ale musí vedieť svoje vedomosti, znalosti a silné stránky ohýbať tak, aby ich dokázal využiť v praxi. Veľa ľudí si nevie priznať, že svet okolo nich sa zmenil. Čakajú, že niekto príde a vráti veci do starých koľají, lenže to sa nestane.
Ste známy angažovaním sa v oblasti vzdelávania, podporujete prepájanie sveta praxe so svetom vzdelávania. Čo Vás osobne vedie k podpore takéhoto prístupu?
Slovensko je schopné investovať milióny eúr do štadiónov, vojenskej techniky a rôznych iných vecí, ale financie, ktoré smerujú do vedy a výskumu sú výrazne poddimenzované. Ak chceme byť na Slovensku úspešní a konkurencieschopní, musíme viac investovať do vzdelania. Nie len peňazí, ale aj času. Nechceme sedieť a sťažovať sa, preto sme si vyhrnuli rukávy a pracujeme.
Stojíme na prahu zmien vo vzdelávaní, osobitne v odbornom vzdelávaní. Akým smerom by sa podľa Vás malo uberať odborné školstvo na Slovensku? Na čo by sa mali školy zamerať, aby sa im darilo vychovávať absolventov, ktorí budú úspešní v praxi?
Súhlasím s tým, aby sa školstvo prepájalo s praxou. Bol by som rád, ak by aj pedagógovia mali možnosť byť aktívne prepojení s praxou. Takýmto spôsobom by vedeli svoje poznatky a skúsenosti odovzdávať väčšiemu publiku. Študenti majú dnes veľmi veľa možností praxe a častokrát ich ani nevyužívajú. Pritom vedia oveľa viac zvýšiť svoju hodnotu na trhu práce. Stále si však myslím, že škola by mala študentov učiť aj teóriu, ako veci fungujú. Technológie sa menia neuveriteľne rýchlym spôsobom. Ak majú študenti dobré základy vedia sa veľmi rýchlo adaptovať. Pridal by som k tomu všetkému aj kritické myslenie a overovanie si zdrojov informácií.
Vychádzajúc z Vašej skúsenosti, aké znalosti a zručnosti očakávajú zamestnávatelia od absolventov škôl?
V prvom rade sú to jazyky. Bez dobrej angličtiny či nemčiny si dnes človek veľmi ťažko nájde dobrú prácu. V druhom rade je to flexibilita, zodpovednosť a schopnosť rýchlo sa učiť nové veci. Nedá sa hovoriť o konkrétnych technológiách. Kým sa študent prvého ročníka dostane do praxe, môže byť technológia, ktorá bola v tom čase nová už dávno zastaralá. Mať dobrý teoretický základ znamená, že človek sa dokáže naučiť čokoľvek.
SPŠE Prešov je členom Košice IT Valley. Vy sám ste našu školu nedávno navštívili. Ako vnímate SPŠE a jej miesto v odbornej príprave mladých ľudí na Slovensku?
SPŠE je jedna z najlepších škôl na celom Slovensku. O to viac ma teší, že je na východe Slovenska. Vnímam, že vedenie školy, pedagógovia, ale aj študenti majú k štúdiu iný prístup a jej absolventi sú naozaj špičkoví odborníci. Máte byť právom na čo hrdý. Želal by som si vidieť tento prístup a aktívnu prácu na každej škole.
Čo by ste odkázali našim študentom a pedagógom?
Pedagógom by som odkázal jedno veľké ĎAKUJEM. Sám učím na strednej škole, síce raz do týždňa, ale viem, že je to veľmi náročné. Veľa z týchto pedagógov robí oveľa viac, akoby museli, a preto si ich veľmi cením. Študentom by som chcel odkázať, aby na sebe tvrdo pracovali. Úspech nepríde sám od seba, ak však budú vytrvalí a cieľavedomí, podarí sa im splniť čokoľvek, čo budú chcieť.
Ďakujeme za rozhovor.