Rozhovor mesiaca s Ing. Mariánom Zorkovským
Siemens AG je najväčšia konglomerátna spoločnosť. Jej medzinárodné vedenie sídli v Berlíne a v Mníchove. Siemens na Slovensku tvorí 6 spoločností a 8 divízií, ktoré patria k trhovým lídrom v oblastiach elektrifikácie, automatizácie a digitalizácie. Keďže sa naša škola aktívne zapája do súťaže SYGA organizovanej spoločnosťou Siemens a vďaka spolupráci sa naši pedagógovia zúčastňujú rôznych školení, oslovili sme osobnosť, ktorá je úzko spätá s touto spoločnosťou.
Ing. Marián Zorkovský pracuje v manažérskej pozícii spoločnosti Siemens od roku 1995. Ako vedúci pracoviska vývojového centra pre healthcare v Košiciach vedie projektové tímy venujúce sa vývoju softvéru pre medicínske prístroje Siemens.
- Ako ste sa dostali k IT?
Pôvodne som chcel byť lesníkom. No osud to zmenil a študoval som na strednej priemyselnej škole, kde ma jeden z našich učiteľov, pán Ing. Cais, veľmi inšpiroval témou telekomunikácie. Bol to extrémne náročný učiteľ, ale spravodlivý, dobrý odborník z praxe a ľudsky veľmi prístupný. Na vysokú školu, Elektrotechnickú fakultu vtedajšej Vysokej Školy Technickej v Košiciach, som nastúpil s vedomím, že po 2. ročníku určite prestúpim do Prahy na ČVUT, kde sa dali študovať telekomunikácie. Ale v tom čase sa na našej fakulte otváral nový študijný odbor počítače a informatika, a to rozhodlo. Prvé skúsenosti s programovaním potvrdili, že softvér bude určite moja špecializácia. Tušil som, že je to perspektívny odbor, veľmi zaujímavý a od tej doby som v tejto oblasti profesionálne činný.
- V čom vidíte silnú stránku IT?
IT sa stal absolútne univerzálny odbor, ktorý nielen dopĺňa, ale aj nahradzuje tradičné odbory. Dnes bez IT neexistuje žiaden technický odbor, ba čo viac, IT preniká do každodenného života ľudí a sociálnych vzťahov – do vzdelávania, zdravotníctva, umenia, zábavy – jednoducho do každého odboru. Na IT ma fascinuje to, že jeden, zdanlivo jednoduchý, ale geniálny princíp – t. j. digitalizácia informácií a spracovanie digitálnych údajov, pomocou vcelku jednoduchého, ale silne univerzálneho zariadenia, akým je počítač, umožňuje takmer v neobmedzenom rozsahu riešiť obrovské množstvo vecí a problémov. A ak človek vie vyvíjať softvér, tak sa vie uplatniť nielen v IT, ale aj v akejkoľvek oblasti, kde sa IT uplatňuje.
- Ako si spomínate na začiatky Vašej profesionálnej kariéry?
Po ukončení štúdia v spomínanom odbore som dostal príležitosť pracovať vo Výskumnom ústave výpočtovej techniky v Žiline. Vo vtedajšom Československu to bolo jedno z mála špičkových pracovísk s prístupom k najnovším informačným technológiám, informáciám a odborným poznatkom. Nebolo to také samozrejmé, ako to máme dnes, pretože na mnohé technológie bolo uvalené embargo, takže prístup k nim bol prakticky nemožný. Pracoval som ako softvérový inžinier a vyvíjal softvér pre vtedy najmodernejšie počítače. Viac by sa dalo dosiahnuť už iba v západnej Európe či v Amerike. Na toto obdobie spomínam veľmi rád. Boli sme veľmi dobrá partia – tím mladých ľudí, prevažne absolventov univerzít, veľmi motivovaní a zanietení do práce. Toto prostredie bolo a dodnes mi je inšpiráciou pre riadenie košického tímu pre softvérový vývoj firmy Siemens Healthineers, kde pôsobím ako vedúci pracoviska viac ako 20 rokov.
- Čo považujete za svoj najväčší úspech?
Veľkou výzvou bolo pre mňa, keď som v roku 1995 dostal ponuku z firmy Siemens Program and Software Engineering, naštartovať pobočku v Košiciach. Kým som do tejto doby pracoval viac-menej v technických pozíciách, nové miesto predstavovalo naučiť sa a zvládnuť majstrovstvo manažmentu, prevziať veľkú zodpovednosť za svojich ľudí, zaistiť pre nich dostatok zaujímavej a hlavne atraktívnej práce, naštartovať spoluprácu so zahraničnými partnermi atď. Veľkou výzvou bolo naučiť sa od piky po nemecky a využívať tento jazyk ako obchodnú reč. Za úspech považujem, že som toto všetko zvládol. Dnes vediem veľké pracovisko špičkovej medzinárodnej a technologickej firmy. A dokonca sa mi to podarilo tak, že to bolo v súlade s mojou rodinou, s ktorou som veľmi šťastný a vďačím jej za to, že ma podporovala.
- Je pre Vás práca aj poslaním? V čom vidíte zmysel svojej práce?
Postupom času sa naše pracovisko v Košiciach zameralo na vývoj softvéru pre medicínske zariadenia, ako sú napríklad počítačový tomograf, magnetická rezonancia, ultrazvuk a pod. Ide o špičkovú techniku pre diagnostikovanie závažných ochorení, pričom ich včasné odhalenie mnohokrát zachráni ľuďom život. Spolu s mojimi spolupracovníkmi vidíme a vnímame to, ako priamo súvisí naša práca, nás softvérových inžinierov, so zdravím a životom ľudí. Keďže spolupracujeme s medicínskymi pracoviskami, vidíme pacientov, ktorí aj vďaka našej práci môžu byť kvalitne vyšetrení a včas diagnostikovaní. Takéto prepojenie všetkých nás – technikov, inžinierov, IT-čkárov, s medicínou silne motivuje. Dáva nám to zmysel a stimuluje nás sa neustále zlepšovať, inovovať či hľadať sofistikovanejšie riešenia. Máme šťastie i výhodu, že to môžeme zažiť a profesionálne prispievame k tým najlepším medicínskym zariadeniam, aké kedy ľudstvo vymyslelo.
- Vo svojom voľnom čase sa venujete aj homebrewingu. Ako ste sa dostali k tejto netradičnej záľube? Mohli by ste nám o tom prezradiť viac?
Je zaujímavé, že toto hobby vyhľadáva veľa IT-čkárov a aj tí najlepší, ozajstní šampióni, víťazi degustačných súťaží, ktorých poznám, sú zamestnanci IT firiem. Ja mám rád dobré pivo, ktoré však vymizlo masovou veľkoprodukciou tzv. europív. Dnes je situácia iná, ale pred desiatimi rokmi nebolo možné na Slovensku dostať pivo typu Ale, Stout alebo IPA či pšeničné pivo Weizen. Zo svojich ciest po Európe som ich poznal a vedel, že sú to skvelé nápoje, a tak som si dal otázku, či sa dá vyrobiť pivo v domácich podmienkach. Zistil som, že sa dá, a nielen to. Je to vlastne životný štýl. Jestvujú rôzne komunity, súťaže, ochutnávky, vzdelávacie podujatia, festivaly a pod. Že je to partia zaujímavých ľudí, ktorých spája nielen dobré pivo a kultúra jeho pitia, ale aj celý tento životný štýl. Vyrobiť dobré pivo je ozajstné majstrovstvo a umenie a je to aj veľká výzva. Človek potrebuje veľa vedomostí, výbavu, ale aj trpezlivosť, skúsenosť a šťastie, ale dá sa to. Homebrewing je vynikajúci v tom, že sa dá experimentovať a aj preto, tzv. domovariči robia naozaj excelentné pivá. Dnes už varím menej ako inokedy. Nakoniec, už jestvuje veľa kvalitných remeselných pivovarov. Ale občas – a to je potom veľká slávnosť – navarím a teší ma, ak to priateľom či rodine chutí.
- Naša škola aktívne spolupracuje so spoločnosťou Siemens. Ako vy hodnotíte spoluprácu s našou školou?
Spolupráca škôl s firmami a naopak je absolútne nevyhnutná vec pre rozvoj oboch partnerov. Niekedy je ťažké pocítiť priamy dopad takejto iniciatívy a spolupráce. Mnohé firmy sa domnievajú, že okamžite či v krátkom čase budú mať nových zamestnancov. Nie, nie je to tak. Je to viac spoločenský príspevok oboch partnerov ku skvalitneniu vzdelávania. Áno, dostaví sa ten efekt, že absolvent bude vyhľadávať technológie, na ktorých vyrástol, ale omnoho väčší efekt vnímam to, že vôbec, naša mládež je motivovaná pracovať s najnovšími technológiami, naučí sa im rozumieť. A to ju motivuje dlhodobo v tejto oblasti pracovať. Vediac, že to majú doma a nemusia nikam za prácou odchádzať. Toto veľmi chýba študentom a mladým ľuďom.
- Čo by ste odkázali našim študentom v začiatkoch budovania ich vlastnej kariéry?
Aj v súvislosti s predchádzajúcou odpoveďou, chcem povzbudiť študentov, aby využívali všetky možnosti na rozšírenie svojho vzdelania. Vaša škola je v tomto excelentná a je otvorená na akýkoľvek typ spolupráce, ktorý zvýši úroveň a kvalitu vzdelávania. Je potrebné, aby sa študenti do toho zapojili a využili tieto možnosti na maximum, lebo je to vec, o ktorú sa zaujímajú budúci zamestnávatelia. My – firmy vieme, že podmienky na to sú, že spolupracujeme so školami, a preto veľmi zaváži u študenta, absolventa – uchádzača o miesto, čo robil počas školy aktívne, samostatne a nad rámec svojho študijného programu. Nech sú študenti aktívni, iniciatívni už počas školy, nech sa zapájajú do súťaží a podujatí. To všetko ich skvalitní a pootvára im dvere hocikde na svete. Iba dobré vedomosti, skúsenosti a nič iné. No takisto netreba zabudnúť na cudzie jazyky. Nepostačí sa iba dorozumieť anglicky, treba vedieť sa v tomto jazyku presadiť, presvedčiť partnerov či ovplyvniť ich napr. o výhode svojho návrhu resp. riešenia. Je potrebné vedieť dobre anglicky a každý ďalší jazyk je veľkou výhodou. Sám rozprávam 3 jazykmi a vždy mi to veľmi pomohlo.
- Aké odborné a ľudské kvality musí spĺňať uchádzač o prácu v spoločnosti Siemens?
Ak to vymedzím na náš odbor – vývoj softvéru a zvlášť vývoj pre medicínske zariadenia, tak človek musí byť technologicky zdatný a hlavne otvorený pre nové veci a dlhodobé, trvalé vzdelávanie, a to v celom rozsahu súčasných i prichádzajúcich technológií. Odbor IT si to dnes takto vyžaduje a iba ten uspeje, kto k tomu takto pristúpi. Naša práca nie je prácou jednotlivca, ale celého projektového tímu. Človek má byť otvorený, komunikatívny a asertívny, má byť stotožnený s tímom, s jeho cieľom a maximálne prispievať k jeho dosiahnutiu. Prirovnal by som to k futbalu či hokeju. Všetci hráči sa usilujú o spoločné víťazstvo a robia preto ako jednotlivci maximum. I v tomto sa musí človek neustále rozvíjať. Veľmi dôležité je chápať a rozumieť tej oblasti, v ktorej pracujeme. Ak vyvíjam softvér pre počítačový tomograf, mal by som o tom niečo vedieť, t. z. na akom princípe funguje, ako a kto s ním pracuje. Tak lepšie pochopím, ako navrhnúť a vyvinúť softvér, lebo lepšie rozumiem, k čomu a komu vlastne bude slúžiť. Keďže pracujeme v medzinárodnom prostredí, často používame anglický jazyk či už v bežnej, pracovnej či spoločenskej komunikácii. Vo firme budujeme a staráme sa dôsledne o veľmi dobrú firemnú kultúru. Sme otvorení, úprimní, tolerantní, slušní, rešpektujeme a vážime si jeden druhého. Aj tieto vlastnosti sú rovnako dôležité, ako je dobrá znalosť technológií, programovacích jazykov či rôznych IT nástrojov.
- Aké skúsenosti máte s našimi absolventmi?
Poznajúc podmienky na Vašej škole, vedenie a čiastočne aj kolektív pedagógov, som presvedčený, že Vaša škola je vynikajúca a stále má – a to je veľmi dobré – snahu si vysokú úroveň udržať či zlepšovať sa. Máme viacero kolegov – absolventov Vašej školy, ktorí dlhodobo u nás v Košiciach pôsobia. Patria bez akýchkoľvek pochybností k našim špičkám, kľúčovým odborníkom a sami osobne potvrdzujú to, čo som vyššie uviedol.
- Naša škola v tomto roku oslavuje 65. výročie. Čo by ste jej popriali do budúcnosti?
Aby fungovala najmenej ďalších 65 rokov a naďalej vychovávala takých vynikajúcich ľudí, akých vo firme od vás máme.
Ďakujeme za rozhovor.