Chcem, aby moje produkty zmenili svet k lepšiemu
Ing. Radoslav Danilák, PhD., mimoriadne úspešný absolvent SPŠE v Prešove. Maturoval v roku 1987 a pokračoval v štúdiu na TU v Košiciach.
Prešovčan, dnes už s americkým pasom, má na konte viac než dvesto patentov, kariéru v kľúčových korporáciách čipového biznisu a tiež vlastné start-upy s multimiliónovými exitmi. Momentálne žije v USA, v Silicon Valley a pracuje na ďalších projektoch.
Patrí k najznámejším Slovákom žijúcim v USA, vďaka revolučným čipom, ktoré sa použili v najrýchlejšom počítači na svete, v Playstation 2 a v PC, ktoré sa dnes vyrábajú.
Počas uplynulých dvadsiatich rokov stál hardvérový architekt Radoslav Danilák pri zrode zásadných inovácií počítačových čipov. Bol šéfdizajnérom recenziami vyzdvihovaného čipsetu Nvidia nForce 4, ktorý zmenil vzťahy jeho vtedajšieho zamestnávateľa s Intelom z top konkurenta na top zákazníka.
Vyvíjal tiež čip Fermi pre vtedajší najvýkonnejší superpočítač na svete Tianhe-1, ktorý z trónu zosadil mašiny s intelovskými procesormi. Jeho ďalší vynález umožnil vznik novej SSD generácie úložných diskov.
Vážený pán Danilák,
sme vďační za príležitosť položiť Vám zopár otázok.
Ste výnimočný a živý príklad toho, ako sa dá svojimi schopnosťami, talentom a tvrdou prácou získať rešpekt a uznanie v cudzej krajine.
- Raz ste v médiách uviedli, že seba i firmu považujete za „draka“. Čo ste tým mysleli?
Pochádza to z ázijskej kultúry. Firmu, ktorá má slabé produkty a skoro žiaden rešpekt, označujú ako psa. Toto zviera je závislé na majiteľovi, pričom jedlo si musí niekedy zobrať samo. Ako tigra zas označujú agresívne firmy. Každý sa ich bojí, no v momente, keď tiger zoslabne, zabijú ho. Drak je mystická bytosť, ktorú rešpektujú a majú radi. Firma, ktorá je takto označená, má unikátny produkt, silu a vie si získať na trhu uznanie i rešpekt, nie strach.
- Máte za sebou množstvo úspechov. Na čo ste najviac hrdý ?
Hrdý som na nForce4, ktorý je považovaný za najlepší chipset v histórii počítačov a tiež na SandForce. Ten totiž naštartoval revolúciu pevných diskov, vo svojom MacBook Air ho používal aj americký IT gigant Apple.
- Aké je Vaše životné krédo ?
Ak neexistuje cesta, urob si ju.
- Čo ste v živote obetovali pre úspech a pracovnú kariéru ?
Obetoval som toho veľa. Kvôli práci som odišiel z prostredia, kde je menší stres a ľudia žijú šťastný život - len o tom častokrát ani nevedia.
- Môžete prezradiť, na akom novom projekte v súčasnosti pracujete ?
Spoluzaložil som americkú firmu Tachyum, na čele ktorej stojím, a ktorá vyvíja čipy pre veľké dátové centrá, aké prevádzkuje Alibaba, Facebook, či Google. Čipový priemysel v súčasnosti zápasí s tzv. performance plateau. Ide o to, že hoci sú čipy s tranzistormi čoraz rýchlejšie, grafické karty počítačov z fyzikálnych dôvodov rýchlejšie nie sú. Keďže však čipy musia byť spojené s vodičmi, akékoľvek zrýchlenie sa presunie len na vodiče, čo je problém. Tachyum však zmenil spôsob spracúvania dát v čipoch. Našli sme spôsob, ako už dáta netreba posúvať po vodičoch. Náš tím aktuálne pracuje na vývoji produktového radu Cloud Chip. Ten veľkým dátovým centrám ušetrí značné množstvo energií, zvýši ich výkon a zníži náklady na prevádzku. Vyjadrené číslami – kapitálové výdavky na dátové centrá a úložný hardvér sa vďaka Cloud Chipu zredukujú trojnásobne, vlastnícke náklady klesnú o štvornásobok, energetická náročnosť hardvéru sa skreše o päť až desaťkrát. Cloud Chip tiež redukuje priestorovú náročnosť, a to až o 90-percent.
- Aké firmy sa zaradili medzi vašich zákazníkov ?
V spoločnosti SandForce to boli firmy ako Apple, IBM, Intel, Toshiba, Hynix, Seagate, LSI a mnoho ďalších. Vo firme Skyera to zas bola americká armáda, tajné služby a jednotky špeciálneho nasadenia.
- Čo vám pomohlo, aby s vami začali spolupracovať takíto významní hráči na trhu?
Pri každom to bolo niečo iné. IBM sme presvedčili vďaka pravdivosti a dôvere. V IBM totiž vedeli, že to, čo povieme, tomu môžu veriť. Intel, hlavný konkurent mojej firmy SandForce, s nami začal spolupracovať aj preto, že sme mu dokázali, že SandForce má schopný manažment. Z konkurenta sa tak Intel stal našim zákazníkom. LSI, ktorý SandForce kúpil, presvedčila naša práca a pomoc zákazníkom. Najväčšieho výrobcu pevných diskov na svete Seagate sme presvedčili, že budúcnosť je inde a že nemajú na výber, ak chcú fungovať ďalej. Veľmi ťažký oriešok bol Apple. Trvalo to vyše roka, kým sme ich definitívne presvedčili, že náš produkt splní ich extrémne náročne požiadavky na kvalitu. Nakoniec nám však manažment Apple dal svoju plnú dôveru, čo je naozaj nesmierne ťažké.
- Vraj sa poznáte aj so Stevom Wozniakom, jedným zo zakladateľov Apple? Aký je?
To je pravda, odkiaľ to viete (smiech)? Občas spolu zájdeme na obed. Keď som pôsobil v SandForce, Steve bol v konkurenčnej firme Fusion-IO, no pri mojich vystúpeniach sedával v prvom rade. Považoval som to za veľké uznanie. Steve je dobrák a ma veľmi veľké srdce.
- Čím sa líšia čipy, ktoré vyvíjate, od konkurenčných? Prečo sú úspešnejšie ?
V SandForce sme vyvinuli technológiu, ktorú neboli schopní vymyslieť ani v takom Inteli, Samsungu, Toshibe, Seagate, či LSI. Vďaka nej sme spoľahlivosť a životnosť flash pamäte zdesaťnásobili. Keďže tieto flash pamäte stáli 3 doláre za gigabajt, nahradili disky s flash pamäťami za 20 dolárov za gigabajt. Dodnes túto technológiu neprekonal nikto – len moja ďalšia spoločnosť Skyera. Tá bola v porovnaní s konkurenciou zhruba 100-násobne menšia, na trh však priniesla systémy, ktoré boli päťkrát lacnejšie. A hoci som na obe firmy hrdý, v porovnaní s nimi považujem za projekt svojho života Tachyum. Z hľadiska trhu, na ktorom pôsobí, je to totiž 100-násobne väčšia príležitosť ako boli SandForce či Skyera.
- Ktorý projekt, na ktorom ste pracovali, bol pre vás najzaujímavejší?
U mňa platí, že je to vždy projekt, na ktorom aktuálne pracujem, lebo sa pri tom učím veľa nových vecí. Výnimočným však pre mňa bola spoločnosť SandForce, keďže som práve tu bol vôbec po prvýkrát zodpovedný za smerovanie a prežitie firmy.
- Ocitli ste sa niekedy v situácii, že začatý projekt nedokončíte a skrachuje?
Som rád, že sa doteraz všetky produkty, na ktorých som pracoval, aj dokončili. Samozrejme, všade nastali krízové situácie, keď sme si mysleli, že to nezvládneme a firma skončí. Ale nakoniec tomu tak nebolo, práve naopak.
- Môžete uviesť príklad?
Mimoriadna situácia nastala v spoločnosti SandForce. Na našom systéme sme totiž objavili správanie, pri ktorom sme matematicky vedeli dokázať, že môže viesť k havárii. Podarilo sa nám to na určitý čas zalepiť, aby to fungovalo, pričom následne sme to celé v revízii čipu doriešili. Aj keď tu by sa dalo povedať, že kríza ani nenastala, predišli sme jej. Keby sme problém nedoriešili pred ďalším kolom investovania, nikto by nám už neposkytol financie a SandForce by zanikol. V Spojených štátoch sa takéto situácie volajú Near Death Experience, teda skúsenosť z blízkosti smrti.
V budúcom čísle uverejníme druhú časť rozhovoru s Ing. Radoslavom Danilákom, PhD., v ktorom prezradí viac o sebe a svojej práci, i spomienkach na SPŠE.