Rozhovor mesiaca
V minulom čísle sme vám priniesli výsledky krajského kola súťaže Zenit. V marcovom čísle vám ponúkame rozhovor s Ing. Martinom Ambrozym a súťažiacimi – Petrom Nemergutom, Andrejom T. Bačom a Adamom Valaským.
Kedysi sám súťažiaci, dnes člen odbornej hodnotiacej komisie, Ing. Martin Ambrozy, mal možnosť vidieť a porovnávať súťažiacich v oboch kategóriách. A tak sme mu položili zopár otázok, na ktoré ochotne odpovedal.
Pán inžinier, Vy sám ste zažili atmosféru celoštátneho kola ako súťažiaci (a my prezradíme, že ste zvíťazili). Ako si spomínate na svoje účinkovanie v tejto súťaži?
„Spomínam si na to veľmi rád. Bolo to pre mňa niečo nové, poučné, inšpirujúce. Samozrejme, bola to výzva, ktorú som prijal a teší ma, že som uspel.“
Dá sa vtedajšia súťaž porovnať s tou v súčasnosti?
„Odvtedy ubehlo už pár rokov a pokrok sa nedá zastaviť. Kedysi sa návrh robil ručne na papier, dnes súťažiaci všetko navrhujú na počítačoch. Samozrejme, aj zadania sú preto náročnejšie, no funkčné výrobky môžu súťažiaci využiť aj v domácich dielňach či laboratóriách.“
Ako sa cítite v úlohe člena odbornej hodnotiacej komisie?
„Zatiaľ je to pre mňa niečo nové, teraz som bol po tretí raz členom, takže aj ja sa učím. Je to iný pohľad na vec. Dnes by som už súťažiť nechcel, pretože je dosť náročné byť v strehu celé dva dni.“
Čo hovoríte na umiestnenie našich študentov?
„Tohtoročná súťaž bola náročná a keďže bodový rozdiel medzi jednotlivými umiestneniami bol veľmi malý, výkony našich chlapcov nás môžu tešiť. Oboch treba pochváliť za funkčný výrobok, pretože nie všetci túto časť zvládli.“
Na účinkovanie v súťaži sme sa spýtali aj Petra Nemerguta, ktorý súťažil v kategórii A.
Peter, koľkokrát ste sa zúčastnili súťaže ZENIT ?
„Dvakrát. Prvýkrát ešte ako študent 2. ročníka som súťažil v Novom Meste nad Váhom odkiaľ som si priniesol ocenenie za 3. miesto. Tento rok som v Banskej Bystrici skončil na 11.mieste.“
Dajú sa porovnať tieto dve súťaže?
„Ako druhák som viac vnímal rozdiely medzi náročnosťou úloh, nielen teoretických, ale aj praktických. V terajšom ročníku súťaže boli úlohy takmer rovnako obtiažne. Nóvum v tomto ročníku pre mňa predstavoval návrh obojstrannej dosky plošného spoja, ktorú sme vyrábali fotocestou.“
Účasť v tejto súťaži neznamená len sedieť v odbornej učebni či laboratóriu a pracovať, ale zažiť aj niečo iné. Čo pre súťažiacich pripravili organizátori?
„Organizačné zabezpečenie bolo veľmi dobré. Mňa osobne potešili odborné semináre, ktoré zrealizovala firma BEL Group. Zapôsobila na mňa aj exkurzia do Pamätníka SNP či ďalšie kultúrne podujatia.“
Čím Vás táto súťaž obohatila?
„Pochopil som, že má zmysel sa učiť. Využil som poznatky nadobudnuté v škole, najmä z ELN, ELE či elektrotechnických meraní. Naučil som sa zadeliť si čas tak, aby som všetko zvládol. Mal som možnosť vidieť reálne využitie rôznych nových prístrojov a tiež možnosť komunikovať s odborníkmi z praxe.“
Ako by ste motivoval ostatných študentov, aby sa zapájali do takýchto alebo podobných súťaží?
„Účasť v takejto súťaži má vysoký kredit. Človek má možnosť vidieť a zažiť niečo iné, nové. Stretnutia s rovesníkmi, ale hlavne s odborníkmi ho dokážu obohatiť o nové poznatky, pomôžu mu získať nové skúsenosti. No a v neposlednom rade sú to veľmi hodnotné ceny od sponzorov.“
Na záver sme si nechali nášho najúspešnejšieho súťažiaceho v kategórii ZENIT ELEKTRONIKA Andreja Tadeáša Baču.
Andrej Tadeáš, Vy ste druhák a my vieme, že ste sa celoštátnej súťaže ZENIT zúčastnili po druhý raz. Dajú sa tieto Vaše účasti porovnať?
„Áno, dajú. Každý rok je niečo iné a niečo nové. Minulý rok sme na súťaži vyrábali precízny merací prístroj, tento rok to boli analógové voltmetrové hodiny. Rovnako ako minulý rok aj teraz bol súčasťou súťaže vedomostný test. Pre mňa bol test toho roku jednoduchší. Tohtoročnou novinkou bol komplexný Projekt v oblasti elektroniky, v ktorom bolo cieľom čo najpresnejšie navrhnúť obvod tak, aby spĺňal dané kritériá. Na vytvorenie funkčného výrobku sme mali k dispozícii len určité množstvo súčiastok a približne pol dňa.“
Myslíte si, že to bola pre Vás skôr výhoda alebo nevýhoda?
„Určite výhoda. Ako v predchádzajúcom roku, tak aj v terajšom ročníku súťaže som sa niečo nové naučil a zdokonalil svoje zručnosti pri náročnej konštrukcii výrobku.“
V ktorej časti súťaže sa Vám darilo najviac?
„Jednoznačne v praktickej. Výrobok som mal hotový skoro o hodinu skôr ako ostatní súťažiaci a fungoval tak ako mal hneď na prvé zapnutie.“
Čo bolo pre Vás najťažšie?
„Test, ale dosť zložité bolo tiež vyrobiť obojstranný plošný spoj fotocitlivou metódou.“
Vedomosti a poznatky z ktorých predmetov Vám v tohtoročnej súťaži najviac pomohli?
„Najviac praktické poznatky - teda prax, elektronika, ale aj matematika.“
Čo Vás motivuje zapájať sa do takýchto súťaží?
„Možnosť získať zručnosť a prax, ale aj nových sponzorov, ktorí mi pomáhajú s projektmi. Motivujú ma aj učitelia v škole, ktorí mi navrhujú súťaže, na ktorých by som sa mohol zúčastňovať.“
A čo by ste odkázali nielen svojim spolužiakom, ale všetkým študentom našej školy?
„Vývoj technológie sa prejavuje aj na súťažiach. Náročnosť konštrukcie aj testu je z roka na rok ťažšia. Medzi úplnými základmi elektrikára patria nielen teoretické vedomosti, ale aj prax. Veľa súťažiacich práve na tom pohorelo, hoci test zvládli veľmi dobre. Je potrebné mať nejaké praktické skúsenosti s konštrukciami, ale tiež s návrhom. Nebáť sa na sebe pracovať a nedať sa odradiť neúspechmi, lebo tie pomáhajú človeku posunúť sa vpred.
ZENIT V PROGRAMOVANÍ
Po druhý raz sa v rámci ZENIT-u v programovaní súťažilo v kategórii WEBDEVELOPER.
Tu našu školu reprezentoval Adam Valalský, ktorý sa v silnej konkurencii umiestnil na 6. mieste.
Aj jemu sme položili niekoľko otázok.
Aké bolo zadanie na súťaži a aký bol čas na riešenie?
„Mali sme pripraviť stránku pre firmu, ktorá poskytuje lety do vesmíru a mali sme na to celkový čas 11 hodín v priebehu troch dní.“
Priniesla Vám súťaž nejaké zaujímavé skúsenosti a námety?
„Trochu som si precvičil prácu pod tlakom, keďže úlohy boli časovo náročné a bolo zložité stihnúť všetko. Preto bolo potrebné zorganizovať si čas a vybrať si podstatné veci.“
Zažili ste niečo zaujímavé počas konania celoštátneho kola ZENIT? Čo pre súťažiacich pripravili organizátori?
„Organizátori na nás mysleli nielen po stránke odbornej, ale aj spoločenskej. Posledný deň sme navštívili múzeum SNP, kde bola celkom zaujímavá prednáška, z ktorej vyplynulo mnoho faktov a poznatkov o vojnách na Slovensku i o SNP.“
Odporúčali by ste aj mladším študentom zapojiť sa do tejto súťaže a ak áno prečo?
„Určite by som odporúčal, keďže je to možnosť nabrať nové skúsenosti, overiť svoje zručnosti a vyskúšať si prácu na určených zadaniach v časovo náročnejších podmienkach.“
Ďakujeme za úprimné slová, ktoré určite oslovia mnohých našich šikovných a talentovaných študentov a podnietia ich k osobnostnému rastu. Veď práve takéto súťaže vytvárajú ideálny priestor na sebarealizáciu a upevňovanie kľúčových vedomostí a zručností v živote každého študenta. Sme presvedčení, že naši študenti budú aj naďalej potvrdzovať svojou kvalitou skutočnosť, že SPŠE si právom zaslúži byť medzi najlepšími strednými školami na Slovensku. Všetkým súťažiacim srdečne gratulujeme a ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu našej školy!